Фармакотерапевтична група. Ноотропні засоби. Код АТС N06B Х 53.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Комбінований препарат, який маєноотропний, антигіпоксичний, судинорозширювальний ефекти, обумовлені дією його компонентів - пірацетаму і цинаризину. Препарат поліпшує мозковий кровообіг і метаболізм у центральній нервовій системі, знижує опір гладенької мускулатури судин мозку із збільшенням мозкового кровотоку. Інтенсифікує біосинтез РНК і фосфоліпідів, гліколітичні процеси і утилізацію глюкози, підвищує концентраціюАТФ. Виявляє протигіпоксичну дію, в ішемізованих зонах поліпшує перебіг метаболічних процесів і мікро циркуляцію. Зменшує реакції на біогенні судинозвужувальні засоби (адреналін, норадреналін, брадикінін, дофамін, ангіотензин, вазопресин, гістамін, серотонін) і знижує збудливість вестибулярного апарату. Підвищує еластичність мембран еритроцитів та їх деформування. Має помірну антиагрегантну активність, не чинить суттєвого впливуна артеріальний тиск.
Стимулює інтегративну діяльність головного мозку, поліпшує пам’ять, полегшує процес навчання, зменшує психічну загальмованість, депресію, іпохондрію, прояви замкнутості та неконтактності.
Пірацетам зменшує спричинені цинаризином втому і слабкість; цинаризин купірує спричинені пірацетамом запаморочення, тремор, нервозність, збудливість, подразнюваність, неспокій, порушення сну.
Фармакокінетика. Швидко і повністю всмоктується із шлунково-кишкового тракту. Біодоступність пірацетаму становить приблизно 100%, максимальна концентрація в крові досягається через 30 хв після прийому. Добре проникає в тканини, вибірково накопи чується в тканинах кори головного мозку. Період напів виведення пірацетаму із крові становить 4-5 год, виводиться з організму в незміненому вигляді нирками.
Біодоступність цинаризину - 91%, максимальна концентрація в крові досягається через 1 - 3 год; період напів виведення - майже 4 год. Активно метаболізується; 1/3 метаболітів виводиться нирками, 2/3 - через кишечник.
Показання для застосування. Порушення мозкового кровообігу (ішемічний інсульт, відновний період після геморагічного інсульту), атеросклероз судин головного мозку, енцефалопатія різного генезу, в тому числі при артеріальній гіпертензії.
Стани після травм головного мозку та інтоксикацій.
Захворювання ЦНС, що супроводжуються зниженням інтелектуально-мне стичних функцій.
Депресія, психоорганічний синдром з переважанням ознак астенії та адинамії; астенічний синдром психогенного походження; лабіринтопатії різного генезу (запаморочення, шум у вухах, ністагм, нудота, блювання); синдром Меньєра.
Відставання інтелектуального розвитку у дітей (для покращання навчання і пам’яті).
Профілактика мігрені та кінетозів.
Спосіб застосування та дози. Препарат призначають внутрішньо дорослим та дітям старше 5 років. Дорослим призначають по 1 - 2 таблетки 3 рази на добу, дітям з 5 років - по 1 - 2 таблетки 1-2 рази на добу залежно від тяжкості захворювання. Курс лікування - 1 - 3 місяці. Можливе проведення 2-3 курсів на рік.
Побічна дія.
Шлунково-кишковий тракт: сухість у роті, диспепсія, біль в епігастрії.
Дерматологічні реакції: алергічні реакції, в томучислі шкірні, фото сенсибілізація.
Інші: дратівливість, тремор кінцівок, порушення сну, підвищення м’язового тонусу, зростання маси тіла.
Противопоказания. Гіпер чутливість до компонентів препарату; захворювання печінки та/або нирок, паркінсонізм; вагітність і період лактації; діти до 5 років.
Передозування. Дотепер випадки передозування препарату не описані.
Особливості застосування. При застосуванні препарату у спортсменів можлива позитивна реакція при проведенні допінг-тесту.
Пірацизин є препаратом вибору у випадках, коли мототерапія пірацетамом спричиняє у хворого запаморочення, тремор, нервовість, збудливість, подразнювальність, неспокій, порушення сну, слабкість.
Прийом препарату в терапевтичних дозах можливий при керуванні транспортними засобами і роботі з машинами та обладнанням (якщо дозволяє основне захворювання).
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Пірацизин може підсилювати седативну дію засобів, що пригнічують ЦНС, трициклічних антидепресантів, гіпотензивних препаратів, алкоголю, інших ноотропних лікарських засобів.
Умови та терміни зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому місці, при температурі від 15° до 25° С. Термін придатності - 3 роки.