Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби
Вагітність позаматкова (ектопічна)

Категорія: 

Вагітність позаматкова (ектопічна) - це вагітність, при якій запліднена яйцеклітина імплантується поза порожниною матки. Залежно від місця імплантації розрізняють такі форми позаматкової вагітності: трубну, яєчникову і черевну. Головною причиною виникнення позаматкової вагітності є перенесені запальні процеси маткових труб. Унаслідок цього слизова оболонка труби склеюється, просвіт її зменшується, тому запліднене яйце не може потрапити у порожнину матки і прикріплюється на слизовій оболонці труби. В анамнезі таких жінок часто є відомості про перенесені запальні захворювання придатків матки, інколи гонорейної або туберкульозної етіології, аборти, безплідність. Нерідко причиною позаматкової вагітності є інфантилізм. При недорозвиненні статевих органів маткові труби довгі, звивисті, з вузьким просвітом і патологічною перистальтикою. Просування яйцеклітини по такій трубі сповільнюється, а відтак яйце, що за цей час досягає стадії розвитку, імплантується в трубі. Спричинити розвиток позаматкової вагітності можуть ендометріоз, кісти і кістоми яєчників, міома матки та інші пухлиноподібні утвори.

Запліднена яйцеклітина, занурюючись у тонку слизову оболонку труби, швидко руйнує її ворсинками хоріона і проростає в м'язову оболонку. Вагітність переривається на 5-6-му тижні, рідше на 8-му або на початку 12-го тижня за типом трубного аборту або розриву труби. Внаслідок розриву труби раптово виникає значна внутрішньочеревна кровотеча. Вона частіше спостерігається при істмічній та інтерстиціальній позаматковій вагітності. Якщо запліднене яйце імплантується в ампулярній частині труби, то розрив плодовмістилища відбувається в просвіт труби без порушення цілісності стінки труби і очеревини, що її покриває. У цьому разі кровотеча менша, кров виливається в середину плодовмістилища і в просвіт труби, утворюючи трубний (кров'яний) занос. Поступово збільшуючись, такий занос перистальтичними рухами труби виштовхується в черевну порожнину - настає трубний аборт. У цих випадках навколо труби утворюється кров'яна пухлина. Кров стікає в задній дугласів простір (прямокишково-маткове заглиблення). Трубний аборт і розрив труби супроводжуються внутрішньою кровотечею, через що вони є небезпечними.

Клініка і діагностикаСпочатку з'являються сумнівні та ймовірні ознаки позаматкової вагітності: затримка менструації, виникнення ранкового блювання, розлади смаку (прагнення до кислої, солоної їжі), нагрубання молочних залоз. При дворучному обстеженні та огляді в дзеркалах виявляють деяке збільшення і розм'якшення стінок матки, ціаноз слизової оболонки піхви і шийки матки. Результати біологічних й імунологічних реакцій на вагітність позитивні.

За перебігом позаматкову вагітність поділяють на прогресуючу і порушену за типом трубного аборту або розриву труби.
Прогресуючу трубну вагітність діагностують рідко. Для неї характерні сумнівні та ймовірні ознаки вагітності. Інколи хворі скаржаться на переймоподібний біль у низу живота. При бімануальному обстеженні іноді можна виявити збоку від кута матки пухлиноподібний утвір овоїдної форми, еластичної консистенції.

Імунологічні реакції на вагітність позитивні. Діагностика прогресуючої позаматкової вагітності полегшується завдяки використанню ультразвукового дослідження і лапароскопії.

При розриві труби виникають симптоми гострого захворювання органів черевної порожнини - сильний біль у животі, різка анемізація, запаморочення, непритомність, а також симптоми шоку і падіння артеріального тиску, різка слабість. Кров у значній кількості накопичується в черевній порожнині і прямокишково-матковому заглибленні. Шкіра бліда, вкрита холодним потом; загострюються риси обличчя, з'являються гикавка, нудота, блювання.

Відзначається позитивний френікус-симптом (біль у ділянці лопатки і ключиці внаслідок подразнення закінчень чутливих нервів діафрагми кров'ю, яка вилилася у черевну порожнину). Іноді спостерігається почащення або затримка сечовипускання; з'являється позив до дефекації. Пульс частий, слабкого наповнення. Спостерігається помірне здуття живота, при його перкусії та пальпації відзначається різка болючість, особливо з боку розриву труб. Симптом Щоткіна-Блюмберга позитивний. При огляді в дзеркалах: слизова оболонка піхви бліда, шийка матки ціанотична. З каналу шийки матки витікає темна кров з шматочками тканини, яка нагадує собою кавову гущу. При дворучному дослідженні знаходять дещо побільшену і розм'якшену матку, випинання і незначну чутливість заднього склепіння піхви. Інколи спостерігається значна болючість при зміщенні шийки матки вбік і пальпації заднього склепіння. Клініка трубного аборту різноманітна і залежить від ступеня крововтрати. При значній крововтраті вона нагадує собою клініку розриву труби, при незначній - може набувати довготривалого перебігу. Хворі скаржаться на незначний переймоподібний біль у низу живота, слабість, запаморочення, появу мажучих кров'янистих виділень з піхви після затримки менструації.

Додаткові методи діагностики позаматкової вагітності: біологічні та імунологічні реакції сечі на вагітність, пункція заднього склепіння, лапароскопія, ультразвукове сканування.

ЛікуванняЛікування оперативне. При підозрі або встановленні діагнозу позаматкової вагітності хвору в супроводі медичного персоналу негайно госпіталізують.
Вагітність шийкова. При ній імплантація і розвиток плідного яйця відбуваються в слизовій оболонці каналу шийки матки. Трапляється дуже рідко. Спочатку відсутні будь-які клінічні ознаки, характерні для шийкової вагітності. Тільки на 4-5-му місяці раптово виникає сильна кровотеча, яка самостійно не припиняється. При обстеженні, крім кровотечі, визначають деформацію шийки матки, її зміщення і збільшення при незначних змінах тіла матки.

Лікування полягає в негайній екстирпації матки. Інші способи видалення плідного яйця сприяють розвитку або посиленню кровотечі і можуть призвести до смерті жінки.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus