Варто пам'ятати, що від спиртного у принципі немає жодної користі.
В алкогольних напоях міститься етанол - етиловий спирт, який утворюється в процесі бродіння цукру під впливом грибків (дріжджів). Потрапляючи до організму, алкоголь викликає каскад негативних реакцій.
Численні дослідження показали, що алкогольні напої спричиняють понад двісті захворювань, серед яких — проблеми із серцево-судинною та травною системою, інфаркти та інсульти, виразкова хвороба, ураження печінки, панкреатити.
Міжнародне агентство з вивчення раку класифікувало алкоголь як канцерогенну речовину першої групи, до якої входять такі доведені фактори ризику як радіація, азбест та тютюн. Було доведено, що етанол викликає незворотні пошкодження ДНК, що може започаткувати розвиток онкологічних захворювань.
Прийом алкоголю також пов'язаний із травмами, дорожньо-транспортними пригодами, насильством та суїцидом. Встановлено пряму залежність між вживанням алкоголю та захворюваністю на ВІЛ, туберкульоз.
Крім цього, прийом алкоголю може призвести до формування фізичної та психічної залежності від спиртного, яка стає важким тягарем не тільки для самої людини, але і для її близьких.
Широко поширена думка, що алкоголь шкідливий лише у великих кількостях, а в малих дозах він корисний.
Тим не менш, безпечних доз алкоголю не існує, а корисними сполуками, що містяться, наприклад, у червоному вині, багаті й інші продукти рослинного походження (темний шоколад, чорниця, журавлина).
Тому краще з'їжте шоколадку, аніж перехиляйте чарку.