Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Апендицит

Категорія: 

Апендицит - запалення червоподібного відростка сліпої кишки. Виникає внаслідок проникнення у його товщу різних мікроорганізмів з кишок (кишкова паличка, протей, стафілококи, стрептококи та ін.).

Гострий апендицит


Гострий апендицит за частотою посідає перше місце серед гострих захворювань живота. Хворіють люди всіх вікових груп, частіше жінки. Хронічне запалення трапляється рідко і також переважно у жінок.
Виділяють такі морфологічні форми гострого апендициту: катаральну - запальний процес обмежується набуханням слизової оболонки та переповненням судин кров'ю; флегмонозну - відросток значно потовщений і набряклий, судини різко розширені, серозна оболонка червоно-багряна, місцями з нальотами фібрину; гангренозну - розвивається змертвіння ділянки слизової оболонки або всіх шарів стінки відростка. При флегмонозній і гангренозній формах можуть виникати грізні для життя ускладнення. Серед них найнебезпечнішими є перфорація відростка в черевну порожнину і розвиток розлитого перитоніту, а також апендикулярний абсцес та абсцеси черевної порожнини, флегмона та абсцес заочеревинної клітковини.

Клініка гострого апендициту


Здебільшого гострий апендицит розпочинається раптово, серед повного благополуччя. Насамперед з'являється біль у животі, частіше в ділянці пупка або дещо вище, в надчерев'ї, пізніше він локалізується в ділянці сліпої кишки. Біль посилюється під час кашлю та при ходьбі. Другою ознакою захворювання є блювання з попередньою нудотою. Воно переважно одноразове, рідко повторюється. Температура тіла підвищується до 37,8-38,5°С і не сягає високих величин. При дослідженні крові завжди виявляють помірний лейкоцитоз із появою юних форм і нейтрофільозом, збільшення ШОЕ. Під час огляду можна відзначити відставання дихальних рухів черевної стінки праворуч. При пальпації біль у правій здухвинній ділянці значно підсилюється, визначаються м'язовий захист та симптоми запалення очеревини. Симптом Щоткіна-Блюмберга - біль у правій здухвинній ділянці зменшується або зникає при притисканні передньої стінки живота до задньої, але якщо відразу прийняти руку, то хворий відчує різкий біль у глибині цієї ділянки. Симптом Ровсінга - надавлювання на черевну стінку зліва в проекції низхідної ободової кишки викликає біль у правій здухвинній ділянці. Симптом Сітковського - підсилення болю при перевертанні хворого на лівий бік. Симптом Воскресенського (симптом ковзання) - через натягнуту сорочку хворого спочатку зліва, потім справа швидко виконують ковзні рухи рукою вздовж передньої черевної стінки в напрямку від реберної дуги до паху. При цьому відбувається значне підсилення болю в правій здухвинній ділянці.
У перебігу гострого апендициту доцільно виділяти три періоди: епігастральний, місцевих симптомів та ускладнень. Для епігастрального періоду характерні біль у надчерев'ї чи в ділянці пупка, нудота, блювання, загальне нездужання. В цей період припускаються найбільшої кількості діагностичних помилок. Він триває 1-6год. Періоду місцевих симптомів притаманні місцевий біль, м'язовий захист, ознаки подразнення очеревини. Тривалість цього періоду - від декількох годин до 2-3 діб. Період ускладнень характеризується прогресуванням запального процесу і розвитком клінічної картини перитоніту, апендикулярного інфільтрату чи абсцесу.
Проводячи диференціальну діагностику, треба мати на увазі перфоративну виразку шлунка або дванадцятипалої кишки, гострий холецистит, гастрит, ниркову кольку, гострий аднексит, позаматкову вагітність, харчові отруєння тощо.

Лікування гострого апендициту


Лікування хірургічне. Операція видалення червоподібного відростка остаточно виліковує хворого.

Хронічний апендицит


Хронічний апендицит звичайно розвивається як наслідок перенесеного гострого. Біль, нудота, відсутність апетиту, закреп постійно турбують хворого. Інколи такі розлади з'являються стиха, без попереднього чіткого приступу гострого запалення відростка. В таких випадках апендицит вважають первинно-хронічним, при цьому необхідно виключити захворювання інших органів черевної порожнини (виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічний холецистит, правобічний аднексит, ураження правої половини товстої кишки та правої нирки).
Лікування хірургічне (апендектомія).
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus