Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Оклюзійні ураження магістральних судин

Категорія: 

Оклюзійні ураження магістральних судин - група хвороб різної етіології, які викликають звуження або непрохідність магістральних артерій. Звуження просвіту судини може розвиватися тривало (хронічно) або гостро. Внаслідок цього виникає функціональна недостатність органа або ділянки тіла.

Оклюзія гілок дуги аорти


Залежно від локалізації ураження брахіоцефальних артерій розвивається артеріальна недостатність переважно в одному з таких судинних басейнів: сонних, вертебробазилярних, підключичних артерій. Порушення кровопостачання певних відділів головного мозку проявляється клінічною картиною церебральної судинної недостатності, їй властиві короткочасні або триваліші рухові й чутливі парези, біль голови, розлади мови, зору, запаморочення, порушення рівноваги, виникнення стану непритомності, нудота, блювання. Симптоми ішемії верхніх кінцівок виявлені переважно нерізко. Серед них суттєвими є втома, слабість, оніміння, відчуття переохолодження, помірний біль у кінцівках при фізичному навантаженні.
Клінічна діагностика грунтується на даних анамнезу (ортостатичні колапси, запаморочення, поява перед очима туману, сітки), вислуховування судин, промацування пульсу на артеріях шиї і верхніх кінцівок.
Лікування у ранніх стадіях консервативне (медикаментозна фізіотерапія, лікувальна фізкультура, масаж). При прогресуванні захворювання показане хірургічне втручання, яке полягає у відновній хірургії артерій.

Оклюзія гілок черевної аорти


Оклюзія гілок черевної аорти включає звуження просвіту ниркових та вісцеральних артерій. Оклюзійні ураження ниркових артерій є причиною розвитку судинної ниркової гіпертензії. Вона не має типової клінічної картини і за проявами мало відрізняється від гіпертонічної хвороби. Характерними для цього ураження вважають відсутність артеріальної гіпертензії у батьків хворого, неефективність або короткочасну дію гіпотензивних препаратів, високий рівень артеріального тиску, особливо діастолічного, в осіб молодого і середнього віку, раптовий розвиток артеріальної гіпертензії після гострого болю в поперековій ділянці і травми нирки.
Для діагностики суттєве значення мають ізотопна ренографія, внутрішньовенна екскреторна урографія, ниркова ангіографія.
Лікування. Радикальне лікування можливе тільки за допомогою хірургічних методів.

Оклюзія вісцеральних артерій

.
Її поділяють на хронічну і гостру.

Гостра закупорка судин брижі


Основним джерелом емболії є тромби серця при ревматичних та атеросклеротичних його ураженнях, інфаркті міокарда, ендокардиті. Гостра оклюзія судин брижі часто призводить до гангрени кишок.
Клінічна картина подібна до такої синдрому гострого живота іншої етіології. Перебіг гострий, прогресуючий при мізерних об'єктивних даних. Перший і основний симптом - біль у животі, який виникає раптово. Він сильний, сталий; спочатку з'являється в ділянці пупка, а потім поширюється по всьому животу. Останній не здутий, при пальпації м'який. Через 3-12 год на фоні зменшення болю розвивається клініка паралітичної кишкової непрохідності зі зникненням перистальтики, здуттям живота і тяжким загальним станом.
Лікування хірургічне: відновлення прохідності судин і кровообігу в стінках кишок або резекція змертвілої ділянки кишок.

Оклюзія судин нижніх кінцівок


Оклюзія судин нижніх кінцівок може бути гострою і хронічною.
Гостре порушення кровообігу нижніх кінцівок є ускладненням ембологенних захворювань серця, аорти.
Найхарактерніший симптом - інтенсивний раптовий біль в ушкодженій кінцівці, який хворі порівнюють з ударом палицею. Розвивається різка слабкість кінцівки, пізніше з'являються парези і паралічі. Характерні також скарги на відчуття холоду в кінцівках, їх оніміння. Колір шкіри спочатку блідий, згодом змінюється на ціанотичний. Шкіра холодна на дотик. Однією з найцінніших діагностичних ознак є відсутність пульсації артерій. Порушення чутливості розвивається відразу і проявляється поступовою втратою больової, температурної, тактильної і глибокої чутливості. Кінцевий результат ішемії - гангрена кінцівки, поява зони демаркації.
Лікування хірургічне. На початку хвороби спрямоване на відновлення кровообігу, а в разі розвитку гангрени показана ампутація кінцівки.

Хронічна оклюзія артерій нижніх кінцівок


Здебільшого причинами її є облітеруючі форми атеросклерозу й ендартеріїту.
Облітеруючий атеросклероз - вогнище ущільнення артерій із звуженням їх просвіту. Найчастіше вони локалізуються в розгалуженнях магістральних судин. Облітеруючий ендартеріїт розвивається переважно у чоловіків віком 20-40 років. На відміну від облітеруючого атеросклерозу, облітеруючому ендартеріїту властивий висхідний тип розвитку облітерації судин кінцівок, від дистальних відділів артеріального русла до проксимальних.
Клініка. В початковий період хворі скаржаться на швидку втомлюваність при ходьбі, біль у литкових м'язах, замерзання кінцівок, зміни кольору шкіри на ступні й гомілці. У подальшому дуже характерною ознакою є переміжна кульгавість: під час ходьби з'являється біль у литкових м'язах, який вимушує хворих зупинитися. Після короткочасної зупинки біль вщухає і хворий продовжує іти. Постійний біль з'являється при прогресуючій і значній недостатності кровопостачання кінцівки в спокої. Біль буває настільки інтенсивний, що хворі втрачають сон, сидять з опущеними з ліжка ногами. При огляді виявляють зміни тканин кінцівок: шкіра бліда, атрофована, волосся відсутнє, нігті потовщені, кришаться. Некротичним змінам шкіри передує плямисте посиніння її, особливо в ділянках пальців, підошов. Приєднання інфекції сприяє швидкому і прогресуючому розвитку гангрени.
Лікування в початкових стадіях консервативне в умовах хірургічного стаціонару. Воно спрямоване на ліквідацію спазму судин (судинорозширювальні засоби), стимуляцію розвитку колатерального кровообігу (фізичні вправи, ЛФК), поліпшення мікроциркуляції, нормалізацію нейротрофічних і обмінних процесів (вітаміни групи В, ліпотропні, кортикостероїдні препарати). Широко використовують фізіотерапевтичне (баротерапія, діатермія та діадннамічні струми на ділянку попереку) та санаторно-курортне лікування на бальнеологічних курортах (Сочі-Мацеста, Хмільник, Цхалтубо, Саки, Одеса). При прогресуванні хвороби показані реконструктивні операції на судинах, ампутація кінцівки.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus