Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Діабетична нефропатія. Про діабет і нирки

13:28, 26 Лист 2012 · Категорія: Лікування · Переглядів 8977 · 

В останні десятиліття кількість хворих на цукровий діабет у всьому світі збільшилася.

Діабетична нефропатія

Діабетична нефропатія



В останні десятиліття кількість хворих на цукровий діабет у всьому світі збільшилася. У міру поліпшення якості інсулінів тривалість життя хворих з діабетом зростає, а паралельно з цим серед них зростає і частка страждаючих діабетичною нефропатією - ускладненням діабету на нирки, яке виводить цукровий діабет на перше місце серед причин термінальної хронічної ниркової недостатності в розвинених країнах.

В даний час в Америці майже 20 млн хворих на цукровий діабет і 20-40% з них мають діабетичну нефропатію, що розвивається у хворих на цукровий діабет як 1-го типу (коли необхідні ін'єкції інсуліну), так і 2-го типу (коли достатньо цукрознижувальних таблеток).

Причини ускладнень

Основна причина пізніх хронічних ускладнень при діабеті - ураження дрібних кровоносних судин і периферичної нервової системи.

При надлишку цукру в крові страждають стінки судин і нервів; проникаючи в них, глюкоза перетворюється на речовини, які є токсичними для цих тканин.

У результаті відбуваються зміни, що порушують нормальну роботу органу, в якому є багато дрібних судин і нервових закінчень. Якщо ж хворий утримує цукор крові в межах допустимих величин, то пізні діабетичні ускладнення не виникають.

Це не заспокійлива формула, а реальність, підтверджена численними прикладами; багатьом хворим вдавалося уникнути ускладнень шляхом компенсації діабету.

Одним з перших лікарів, ще в двадцятих роках вказали на винятково важливу роль компенсації, був американець Елліот Проктор Джослін; він, передбачаючи пізніші відкриття в медицині, вважав, що саме компенсація - кінцева мета лікування діабету.

У наш час в США Фондом Джосліна заснована особлива медаль з написом "Victory" ("Перемога"), яка видається хворому на діабет, який прожив 30 років без ускладнень. Значить, таке можливо!

Мережа дрібних кровоносних судин найбільш розвинена в сітківці ока і в нирках, а нервові закінчення підходять до всіх органів (в тому числі - до серця і мозку), але особливо багато їх у ногах - і саме ці органи і частини тіла найбільш схильні діабетичним ускладненням.

Діабетична нефропатія

Якщо пацієнту поставлений такий діагноз, значить, функція нирок у нього знижена, нирки не в змозі очищати кров організму від шлаків, і з сечею починає виділятися білок (так звана протеїнурія).

Це пов'язано з тим, що в нирках руйнуються нефрони (структурно-функціональна одиниця нирки), що призводить до порушення процесу фільтрації сечі в клубочках нирок, і білок починає виділятися з сечею.

На початкових стадіях нефропатії він виробиться в малій кількості (мікроальбумінурія), а потім, у міру погіршення функції нирок, кількість білка в сечі збільшується (протеїнурія).

У міру прогресування захворювання розвиваються симптоми ниркової недостатності:

    набряки на обличчі, особливо навколо очей;
    слабкість;
    головний біль;
    сеча з великою кількістю піни;
    збільшення у вазі від накопичення рідини;
    набряки на нижніх кінцівках;
    свербіж шкіри;
    поганий апетит;
    нудота, блювання.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ Білок може з'явитися в сечі за 5-10 років до розвитку клінічних симптомів нефропатії.

Фактори ризику

Ризик розвитку хронічної ниркової недостатності значно вищий у тих хворих, які мають високі показники цукру в крові і погано контролюють рівень кров'яного тиску.

Діабетична нефропатія часто супроводжується іншими ускладненнями діабету, такими як ретинопатія (ураження сітківки очей), нейропатія (ураження нервової системи), гіпертонія (підвищення кров'яного тиску) і різними судинними ускладненнями.

Нагадаємо також, що, крім діабету (точніше - підвищеного цукру), на ураження судин "працюють" холестерол і куріння.

Холестерол відкладається на стінках кровоносних судин і спочатку уповільнює потік крові, а потім закупорює судини - що, власне, і називається атеросклерозом. Отже, у діабетика судини перебувають під подвійним пресом, а у курця діабетика - під потрійним.

Лікування

Мета лікування - уповільнити розвиток ураження нирок і контролювати всі наявні ускладнення цукрового діабету.

Рівень цукру крові повинен контролюватися дуже строго, і рівень гемоглобіну А1с повинен не перевищувати 7-7,5%. Хороший контроль цукру крові зазвичай уповільнює прогресування діабетичної нефропатії, особливо на ранніх стадіях (мікроальбумінурія).

Хворий на цукровий діабет обов'язково повинен приймати цукрознижувальні таблетки або отримувати ін'єкції інсуліну в дозуванні, запропонованої лікарем.

У цей період, у міру погіршення функції нирок, потреба організму в інсуліні може зменшуватися, і тому для підтримки нормальних цукрів потрібно зменшити дозу. Тому, за наявності діабетичної нефропатії, хворий повинен часто відвідувати лікаря для коректування дози інсуліну.

Останнім часом для уповільнення розвитку діабетичної нефропатії рекомендується приймати АСЕ-inhibitors (ангіотензин блокатори) або ARB - angiotensin receptor blockers (ангіотензин рецептор блокатори). Ці препарати зменшують кількість білка, що виділяється з сечею і сповільнюють прогресування нефропатії.

Високий кров'яний тиск слід нормалізувати за допомогою медикаментозного лікування.

Зазвичай воно має бути не вище 130/80 мм рт. стовпа. Вже це дозволяє уповільнити погіршення функції нирок.

Дуже важливо контролювати рівень холестеролу в крові, підтримувати оптимальну вагу і регулярно займатися фізичними вправами для підтримки гарної форми тіла і душевного спокою.

Обов'язково дотримуйтесь дієти, запитайте вашого доктора, скільки калорій ви повинні вживати в день, і в тому числі, скільки повинно бути вуглеводів і білка.

Обов'язково обмежте вживання солі і холестеролу. Намагайтеся приймати їжу часто, але маленькими порціями.

Постарайтеся зовсім не користуватися болезаспокійливими препаратами, такими, як Iboprophen, Naрroxen (нестероїдні протизапальні ліки). Ці препарати не тільки погіршують перебіг діабетичної нефропатії, але можуть навіть сприяти її розвитку у хворих діабетом.

Своєчасно звертайтеся до лікаря при виникненні інфекції сечостатевих шляхів і обов'язково, якщо лікар призначить, прийміть повний курс антибіотиків, ні в якому разі не переставайте приймати їх, якщо симптоми хвороби пішли на спад.

Раннє припинення прийому антибіотиків може сприяти виникненню хронічної інфекції.

Не пропускайте прийоми у лікаря, і завжди радьтеся з ним, навіть якщо ви збираєтеся приймати будь трави або ліки, які не вимагають рецепту.

На жаль, діабетична нефропатія може привести до такого стану, коли функція нирок абсолютно втрачена і нирковий діаліз або трансплантація нирок стають необхідними. Але у ваших силах цього не допустити.

Прогноз

Діабетична нефропатія прогресує повільно. Дуже рідко вона розвивається раніше, ніж через 10 років після початку захворювання діабетом. Зазвичай цей процес займає 10-20 років. Згідно зі статистикою, лише у 20-40% хворих діабетом 1 типу (інсулінозалежного) і 10-20% хворих на діабет 2 типу (інсуліннезалежного) внаслідок діабетичної нефропатії розвивається хронічна ниркова недостатність.

Коли треба контактувати з лікарем

    коли аналіз сечі виявив наявність білка;
    коли з'явилося часте і хворобливе сечовипускання;
    коли підвищилася температура;
    коли раптово виявлені високі показники цукру крові;
    коли з'явилися незвично низькі показники цукру і явища гіпоглікемії;
    коли виникли будь-які нові та незвичні симптоми, включаючи виділення малої кількості сечі або навіть її відсутність.

І на закінчення хочеться сказати, що ваше бажання жити повноцінним життям при чіткому виконанні всіх рекомендацій лікаря допоможе вам контролювати цукровий діабет і уповільнити розвиток його ускладнень.

Необхідно пам'ятати

Нормальними показниками глюкози в крові є: 3,3-5,5 ммоль / л натще і підйом до 7,8 ммоль / л після їжі. Через 2 години після їжі у здорової людини цукор крові знижується до 3,3-5,5 ммоль / л і тримається таким до наступної їди.

Чи знаєте ви що ...

    Кількість людей з діабетом в світі перевищує 100 млн. чоловік. Експерти вважають, що стільки ж людей не знають про своє захворювання. При цьому, кількість хворих щороку збільшується на 5-7%.

    Для людей з діабетом брак інформації так само небезпечний, як і нестача інсуліну.

На успіх лікування впливає не тільки дотримання пацієнтом режиму прийому ліків, але і розуміння того, яким має бути правильне харчування, як треба змінити свій спосіб життя, як правильно управляти рівнем цукру в крові.

    Люди з діабетом не повинні приховувати свій стан. Навпаки, вони мають право розраховувати на те, що оточуючі будуть вважати їх активними членами суспільства і з розумінням ставитися до особливостей життя при діабеті.

    Рівень цукру крові можна вимірювати самостійно. Це дозволяє взяти діабет під контроль і керувати станом свого організму.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:





Підписатись не коментуючи
E-mail:

Пропонуємо переглянути наше відео





Останні новини

7:30
7 хвороб, котрі можна підхопити від домашніх тварин
17:30
6 видів терапії для реабілітації після інсульту
7:30
Коли кашель може вказувати на проблеми з серцем
21:30
Шкода для організму, яку спричиняє брак сну
10:30
5 позитивних ефектів від поїздки в санаторій
8:30
Що робили, коли замучила печія
22:30
7 популярних міфів про цукровий діабет
21:56
Чим полегшити свербіж після укусу комара
12:30
Як зробити, щоб нежить не перейшов у гайморит
9:30
Симптоми, котрі вкажуть на літню ангіну
23:30
Коли варто йти до лікаря, щоб жити довго
22:30
6 видів антисептиків. Як їх правильно використовувати
13:30
7 міфів про сезонну алергію, котрі вже час спростувати
13:30
7 причин, чому людина відчуває сильну втому
8:30
Гарячий чай при болю в горлі - це абсолютне зло
23:30
Ознаки того, що вашому кишківнику потрібна допомога
22:30
5 порад, які допоможуть зупинити гикавку
17:30
Хвороба, яка може призвести до повної глухоти
13:30
Як конкретно алкоголь шкодить нашому організму
8:30
Хвороба, на котру вказує часта печія
15:30
Перші ознаки хвороби щитовидної залози
13:30
Перші симптоми хвороби Альцгеймера
23:30
Що робити, коли після операції з'явилася грижа
8:30
Вроджена патологія. Як побороти кісту на шиї
22:30
Для чого колоти в суглоб гіалуронову кислоту
21:30
Чому можуть розходитися м'язи живота
19:30
9 випадків болю в грудях, за яких треба викликати швидку
22:30
4 кроки для профілактики діабету
9:30
9 показань для проведення електрофорезу
23:30
4 етапи підготовки до колоноскопії
17:30
Чому в людей буває діабетична стопа
13:30
Режим харчування для хворого на целіакію
7:30
Перша допомога після укусу змії
19:06
Чи варто проколювати пазуху при гаймориті
11:15
Жахливі наслідки варикозу, якщо його не лікувати
14:00
Якісна профілактика болю у спині
22:00
Хрипота може бути ознакою серйозного захворювання
23:00
Про що свідчить схильність до закрепів?
21:00
Хворобу Лайма можна переплутати з застудою
12:30
Симптоми зараження глистами
Здоров'я в соцмережах: