Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Балантидіаз

Категорія: 

Балантидіаз - протозойна хвороба, що перебігає у вигляді виразкового коліту з наявністю проносу та інтоксикації.

Етіологія балантидіазу


Захворювання викликають паразитуючі інфузорії балантидії. їх життєвий цикл складається з вегетативної та цистної стадій. Цисти стійкі в зовнішньому середовищі.

Епідеміологія балантидіазу


Основний резервуар балантидій - домашні свині, які у 60-80 % випадків є інвазованими і постійно виділяють цисти з фекаліями. Хворіють переважно поросята віком 1-2 міс, у дорослих свиней спостерігається здорове носійство. Заражена людина може бути додатковим джерелом інвазії. Цисти найчастіше передаються через воду, забруднену фекаліями свиней, а також при догляді за ними, рідше - при спілкуванні з хворою людиною. Відповідно до цього балантидіаз найчастіше реєструється у жителів сільської місцевості, працівників свинарників, різниць, м'ясокомбінатів.

Патогенез балантидіазу


Зараження відбувається через рот. Балантидії розмножуються в просвіті товстої кишки. Довкола паразитів, що занурились у кишкову стінку, виникає запальна реакція тканини з набряком та інфільтрацією. Центральна частина вогнища запалення некротизується і утворюються глибокі виразки з підритими краями. Вони розміщуються в сліпій, сигмоподібній і прямій кишках.

Клініка балантидіазу


Інкубаційний період становить 1-3 тижні. Розрізняють субклінічну, гостру і хронічну форми. Субклінічна форма полягає у носійстві балантидій без будь-яких зовнішніх проявів, з часом воно може перейти в захворювання.
Перебіг гострого балантидіазу може бути тяжким або середньої тяжкості. Розпочинається захворювання з підвищення температури тіла, ознобу, болю голови, іноді нудоти і блювання. В розпалі захворювання хворі скаржаться на різь у животі і пронос до 15-20 разів на добу. Кал рідкий, смердючий, з домішками слизу та крові. Хворі швидко худнуть, кволі. Обличчя змарніле, очі запалі. Язик з білим нальотом. Живіт здутий, пальпуються болюча товста кишка, збільшена печінка. При дослідженні крові визначають нейтрофільний лейкоцитоз із зсувом вліво. За допомогою ректороманоскопії виявляють глибокі виразки - від крапкових до 3-4 см у діаметрі. Якщо захворювання не лікувати, то через 2 міс воно переходить у хронічну форму.
При хронічному балантидіазі переважають явища коліту, прояви інтоксикації незначні. Печінка великих розмірів. Розвиваються дистрофічні явища. При ректороманоскопії виявляють хронічний виразковий коліт. Хвороба має безперервний або рецидивуючий перебіг, триває роками.

Діагностика балантидіазу


Діагностика грунтується на клінічних (пронос з кров'ю), епідеміологічних (зв'язок з свиньми) даних і виявленні балантидій у калі. Під світловим мікроскопом розглядають нативні мазки свіжого калу, розведеного ізотонічним розчином натрію хлориду. Можна виявити крупні інфузорії, які швидко пересуваються. Застосовують й інші методи (виділення балантидій на штучних живильних середовищах, серологічні реакції).
Диференціальну діагностику здійснюють з метою виключення дизентерії, харчових токсикоінфекцій, коліту іншої етіології.

Лікування балантидіазу


Лікування проводять в інфекційному стаціонарі. Ефективні мопоміцин, окситетрациклін, амінарсон, метронідазол, які призначають курсами. При тяжкій формі дають два препарати разом. Показані щадна діста, загальнозміцнювальні засоби. За перехворілими встановлюють диспансерний нагляд протягом 1 року з 2-3 контрольними дослідженнями калу.

Профілактика балантидіазу


Належне утримання свиней, заходи особистої гігієни при догляді за ними. Санітарний благоустрій населених місць, зокрема запобігання фекальному забрудненню.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus