Варто дуже уважно ставитися до родимок на власному тілі.
Меланому іноді називають "чорною королевою". Це один із найагресивніших і злоякісних видів пухлин: вона розвивається практично блискавично, швидко метастазує і нерідко призводить до летального результату. Найчастіше меланома розвивається на четвертому десятку життя, проте ризик є у всіх вікових групах у представників обох статей.
Імовірність захворіти на меланому залежить від ряду факторів. Деякі, на жаль, не залежать від нашого способу життя. Це, наприклад, фототип шкіри: так, люди зі світлою шкірою, світлим кольором очей і рудим або світлим волоссям мають вищі шанси захворіти. Ризик захворювання також підвищується у 2,2 рази, якщо воно виявлено хоч у когось із родичів. Ще один фактор ризику - кількість родимок на тілі людини: чим їх більше, тим вищий ризик захворювання (порогове значення – понад 50 невусів).
Щоб легше було визначити, наскільки родимка типова чи нетипова, було розроблено спеціальний метод ABCDE. Кожна буква в цій абревіатурі означає ключову ознаку, на яку треба звернути увагу:
1. A (asymmetry) – асиметрія: родимка нерівномірно розростається убік. У нормі, якщо через середину родимки провести уявну пряму, половинки будуть симетричні.
2. B (border irregularity) – нерівний край: він може бути порізаним, нечітким, і це одна з ознак меланоми. У нормі у родимки рівні краї.
3. C (color) – колір: його неоднорідність, вкраплення чорних, червоних, сизих відтінків мають насторожити. У нормі родимка цілком одного кольору.
4. D (diameter) – діаметр: якщо родимка діаметром більше 6 мм (це приблизно розмір гумки на кінчику олівця), вона вимагає уваги фахівця.
5. E (evolving) – мінливість: мається на увазі зміна будь-якої характеристики: кольору, форми, розміру – це привід відвідати дерматолога.
Тому негайно себе перевірте і будьте спокійними або йдіть до лікаря.