"Наночастки, начинені антибіотиками, перетворюють пломбу в першу лінію оборони проти мікробів, що викликають карієс. Як правило, такі наповнювачі раніше працювали лише кілька тижнів. Нам вдалося знайти таку комбінацію ліків і кремнієвих наночасток, якої вистачить на захист зубів впродовж багатьох років", - розповідає Бен Хаттон (Ben Hatton) з університету Торонто.
Як пояснюють вчені, навіть при дотриманні всіх технологічних процедур на кордоні пломби з часом утворюється мікротріщини, в яких активно розмножуються мікроорганізми. Крім того, тканини зуба і матеріал пломби по-різному відштовхують воду, що також створює проблеми під час установки пломби і її подальшої експлуатації.
В останні роки вчені, як розповідає Хаттон, прийшли до висновку, що цю проблему можна вирішити, якщо наповнити пломбу антибіотиками і іншими речовинами, при контакті з якими бактерії руйнуються. Перші досліди підтвердили, що ця ідея добре працює, але перед вченими постало вкрай складне завдання - виявилося, що антибіотики швидко вимиваються з пломби і вона залишається захищеною зовсім недовго.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найпростіший спосіб відбілювання зубівЯк пояснюють вчені, це пов'язано з процесом виготовлення наночасток. Як правило, це порожнисті або пористі сфери з кремнію та інших хімічно інертних речовин, які наповнюють ліками. У більшості випадків антибіотики залишаються лише на поверхні.