Вже кілька дітей народились в бомбосховищах України через напад Росії на Україну. Лікар-гінеколог Людмила Шупенюк розповіла кілька правил для пологів у екстремальних умовах.
Через сильний стрес пологи у жінок, які перебувають на останніх місяцях вагітності, можуть розпочатися передчасно. Найголовніше – не розгубитися та не боятися, адже страх – це основна проблема під час пологів.
Перша потреба
Потрібно підготувати за можливості тепле місце, без зайвих очей та яскравого світла. У темряві виробляється більша кількість окситоцину та гормонів.
В ідеалі жінка повинна мати при собі пелюшки, мінімальний одяг для дитини, каремат та плед, щоб накрити дитину. Антисептик, вологі та сухі серветки потрібні для того, щоб добре обробити руки, адже в екстремальних умовах не буде можливості їх вимити.
Також потрібен великий запас питної води, адже жінці після пологів потрібно відновити водний баланс в організмі.
Процес пологів
Під час переймів важливо рухатися, присідати або приймати таке положення, в якому найменше відчуватиметься біль.
Якщо є людина, яка допомагає під час пологів, вона може зробити зовнішній масаж матки або погладити вас, щоб матка скорочувалася.
Тужитись краще в горизонтальному положенні, так крововтрата буде меншою. А коли повне розкриття матки, дуже важливо розслабитися. Коли жінка розслаблена, то вона зможе відчути рухи дитини і не чинитиме опір. Дуже важливо дихати спокійно та повільно.
Якщо жінка дуже втомилася, їй треба відпочити. Потрібно дати їй 2-3 хвилини на відновлення, після чого можна продовжувати пологовий процес.
Знеболювати необов'язково, найкраще знеболювання – це правильне дихання.
Коли дитина вже народилася
Насамперед малюка потрібно витерти насухо. За можливості одягнути на нього шкарпетки, шапочку та накрити пелюшкою.
Сухе немовля покладете мамі на груди. Цей тепловий ланцюжок буде найкращим для новонародженого, йому важливо відчути тепло мами, її енергію.
Після народження дитина інстинктивно починає шукати груди. Можна вставити сосок - дитина буде його смоктати і у неї виробиться окситоцин. Пролежати на мамі дитина може і годину, і дві – це нормально.
Екстренна допомога
Якщо дівчина не може народити сама, їй потрібен кесарів розтин. За обставин, що склалися, більшість пологових будинків працюють в екстремальних умовах і роблять кесарів розтин навіть у бомбосховищах. Лікарі вже адаптувалися до тимчасових незручностей та готові допомагати жінкам.