Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Сепсис

Категорія: 

Сепсис - поліетіологічна інфекційна хвороба, яка виникає внаслідок повторного проникнення мікроорганізмів у кров людини зі зміненою реактивністю організму.

Етіологія сепсису


Збудниками сепсису можуть бути стафілококи, стрептококи, протей, синьогнійна паличка, сальмонели, анаероби тощо. Нерідко хворобу викликає асоціація кількох видів мікроорганізмів.

Епідеміологія сепсису


Зараження може відбуватися ззовні рановим, аерогенним чи аліментарним шляхами або внаслідок активації ендогенної інфекції, що знаходиться в органах, тканинах або на шкірі чи слизових оболонках. Захворюваність мас спорадичний характер і не залежить від пори року.

Патогенез сепсису


Сепсис розвивається в осіб з неповноцінною імунною системою. В місцях вхідних воріт або локалізації ендогенної інфекції формується первинне гнійне вогнище, звідки мікроби та їх токсини проникають у кров. Тривала взаємодія мікробів з макроорганізмом викликає його сенсибілізацію і зміну реактивності. Повторні хвилі бактеріемії обумовлюють виникнення вторинних септичних вогнищ (гнійних метастазів). При сепсисі порушуються мікроциркуляція, метаболічні процеси, розвиваються синдром ДВЗ, ниркова недостатність, які можуть бути незворотними.

Клініка сепсису


У клінічній класифікації сепсису розрізняють вид збудника, місце вхідних воріт і особливості клінічного перебігу. Залежно від місця проникнення інфекції та локалізації первинного септичного вогнища розрізняють рановий, ротовий, отогенний, тонзилогенний, урогенітальний, ендокардіальний, легеневий, кишковий сепсис та інші його форми. За клінічним перебігом сепсису виділяють такі його різновиди: 1) блискавичний, що ускладнюється інфекційно-токсичним шоком і закінчується смертю протягом 1-2 днів; 2) гострий (триває до 4 тиж); 3) підгострий (продовжується З-4 міс); 4) рецидивуючий (з ремісіями і загостреннями) і 5) хронічний (1 рік і довше).
Загальний стан хворого тяжкий, він скаржиться на різку слабість, біль голови, утрату апетиту. Температура тіла піднімається до 39-40 °С із значними коливаннями протягом доби, що супроводжується ознобом і проливним потом. Шкіра бліда, іноді з жовтим відтінком, часто можна виявити геморагії, пустули і везикули. Спостерігаються тахікардія, артеріальна гіпотензія, задишка. Селезінка, нерідко й печінка збільшені. При розвитку септичних вогнищ можна виявити ендокардит з недостатністю аортальних клапанів, гнійні ураження нирок, суглобів, кісток, головного мозку, підшкірні абсцеси. Трапляються тромбоемболії в мозок, судини кінцівок, селезінку, нирки. Дані аналізу крові свідчать про нейтрофільний лейкоцитоз із паличкоядерним зсувом, ознаки анемії, тромбоцитопенію, збільшення ШОЕ. У сечі виявляють білок, еритроцити, циліндри.
Ускладнення: інфекційно-токсичний шок, синдром ДВЗ, кровотечі, тромбоемболії, гостра серцево-судинна, ниркова, печінкова недостатність.

Діагностика сепсису


Хворі потребують ретельного комплексного обстеження в динаміці хвороби. Встановити наявність сепсису легше в тих випадках, коли вдається виявити первинне гнійне вогнище. З метою виділення збудника повторно роблять посів крові на штучні живильні середовища. Її беруть з вени в об'ємі 5-10 мл, краще під час ознобу. Матеріал для посіву забирають також із гнійних вогнищ і елементів висипки.
Диференціюють від черевного тифу, малярії, бруцельозу, міліарного туберкульозу.

Лікування сепсису


Показана тривала антибактерійна терапія в стаціонарних умовах. Призначають комбінацію антибіотиків (напівсинтетичні пеніциліни, цефалоспорини, аміноглікозиди) у великих дозах. Оперативно видаляють гнійні вогнища. Стимулюють неспецифічну та імунологічну реактивність організму (переливання крові, імуноглобулін, ультрафіолетове опромінення крові, тималін). Показана дезінтоксикаційна терапія (гемодез, реополіглюкін, гемосорбція). Прогноз серйозний, залежить від багатьох факторів.

Профілактика сепсису


Необхідно своєчасно лікувати рани, опікові ураження та інші вогнища гнійної інфекції. Велике значення мають запобігання внутрішньолікарняному інфікуванню, суворе дотримання асептики під час різних медичних маніпуляцій (ін'єкція ліків, екстракція зубів, катетеризація судин, сечового міхура). Враховуючи схильність немовлят до сепсису, в пологових будинках треба суворо дотримуватись санітарно-гігієнічних правил і протиепідемічного режиму, якісно обробляти пуповину, попереджувати мастит у матері тощо.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus