Фармакотерапевтична група. Гемостатичні засоби для системного застосування. Код АТС B02B X01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Гемостатичний, ангіопротекторний засіб.
Діє на тромбоцитарну ланку гемостазу. Стимулює утворення тромбоцитів та вихід тромбоцитів з кісткового мозку, підвищує їх кількість і фізіологічну активність. Збільшує швидкість утворення первинного тромбу, що, можливо, обумовлено помірною стимуляцією утворення тканинного тромбопластину, і підсилює ретракцію тромбу.
Виявляє антигіалуронідазну активність, пригнічує розщеплення мукополісахаридів судинної стінки і стабілізує аскорбінову кислоту, внаслідок чого підвищується резистентність капілярів, зменшується проникність і крихкість мікро судин. Не виявляє гіперкоагуляційної дії, не впливає на рівень фібриногену та протромбі новий час.
Максимальний ефект при прийомі внутрішньо відзначається через 3 години. У діапазоні доз 2-10 мг/кг виразність дії пропорційна дозі, подальше збільшення дози призводить лише до незначного підвищення ефективності. Після курсового лікування ефект триває протягом
5-8 діб, поступово слабшаючи.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо практично цілком абсорбується з шлунково-кишкового тракту. Максимальна концентрація в крові досягається через 3-4 години. Терапевтична ефективна концентрація в крові – 0,05-0,02 мг/мл. Слабко зв'язується з білками і форменими елементами крові. Рівномірно розподіляється в різних органах і тканинах (залежно від ступеня їх кровопостачання). Швидко виводиться з організму, в основному – у незмінному вигляді.
Показання для застосування. Паренхіматозні і капілярні кровотечі різного генезу, геморагічний діатез, профілактика інтра- та після операційних кровотеч при операціях на судинах та дуже васкуляризованій тканині, профілактика капілярних кровотеч при операціях в офтальмології, оториноларингології, стоматології, урології, гінекології, діабетична мікроангіопатія.
Спосіб застосування та дози. Застосовують внутрішньо незалежно від прийому їжи.
При хірургічних втручаннях дорослим призначають по 0,5-0,75 г (2-3 таблетки) за 3 год до операції; дітям старше 12 років призначають з розрахунку 1–12 мг/кг маси тіла (1/2-2 таблетки) на добу в 1–2 прийомі протягом 3–5 днів до операції.
При небезпеці після операційної кровотечі дорослим призначають по 1-2 г (4-8 таблеток),
дітям старше 12 років призначають з розрахунку 8 мг/кг маси тіла (1-2 таблетки) рівномірно (2-4 прийомі) протягом першої доби після операції.
При геморагічних діатезах дорослим призначають курсами по 1,5 г (6 таблеток), дітям старше 12 років призначають з розрахунку 6–8 мг/кг маси тіла на добу в 3 прийомі через рівні проміжки часу протягом 5-14 днів. Курс лікування при необхідності можна повторити через 7 днів.
При діабетичних мікроангіопатіях (ретинопатії з геморагіями) дорослим призначають курсами по 0,25-0,5 г (1-2 таблетки) 3 рази на добу протягом 2-3 міс; дітям старше 12 років – по 0,25 г (1 таблетка) 3 рази на добу протягом 2-3 міс.
При лікуванні метро- і менорагій призначають по 0,75-1 г (3-4 таблетки) на добу в 2–3 прийомі, починаючи з 5-го дня очікуваної менструації до 5-го дня наступного менструального циклу.
Побічна дія. Можливі нудота, печія, відчуття тяжкості в надчеревній ділянці, головний біль, запаморочення, гіперемія обличчя, артеріальна гіпотензія, парестезії нижніх кінцівок.
Протипоказання. Підвищена індивідуальна чутливість до етамзилату, тромбози, тромбоемболії, порфірія, вагітність, період грудного годування, гемобластоз у дітей.
Передозування. Дані про передозування етамзилату відсутні.
Особливості застосування. Слід дотримуватися обережності при призначенні препарату хворим з тромбозами або емболіями в анамнезі.
Перед початком лікування слід виключити інші причини кровотечі.
Застосування в період вагітності і годування груддю. Безпека застосування препарату у вагітних не встановлена. При необхідності застосування в період лактації грудне годування слід припинити.
Недостатньо досвіду застосування Етамзилату для лікування дітей віком до 12 років.
Вплив на можливість керування транспортними засобами і механізмами. Необхідна обережність при роботі з транспортними засобами або механізмами, тому що можливе запаморочення.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Прийом до введення реополіглюкіну запобігає антиагрегаційній дії останнього, прийом після введення реополіглюкіну не чинить гемостатичної дії. Припустимо сполучення з амінокапроновою кислотою, вікасолом.
Умови та термін зберігання. У захищеному від вологи та світла місці при температурі від 15 0С до 25 0С.
Зберігати в недоступному для дітей місці. Термін придатності – 3 роки.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. По 10 або 50 таблеток у контурній чарунковій упаковці; по 1 контурній чарунковій упаковці в пачці.
Виробник. ВАТ “Луганський хіміко-фармацевтичний завод”.
Адреса. Україна, 91019, м. Луганськ, вул. Кірова, 17.