Фармакотерапевтична група. Снодійні та седативні препарати. Код ATC N05C F02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.Препарат належить до класу снотворних речовин імідазопіридину. Переважно зв’язується із рецепторами омега-1. Вибіркове зв’язування пояснює відносну відсутність міорелаксуючої таанти-конвульсивної дії Золпідему;
Фармакокінетика.Швидко всмоктується з травного тракту; біоакумулювання при пероральному застосуванні становить приблизно 70%. В печінці препарат майже повністю перетворюється на неактивні речовини, які виводяться із сечею та калом. Періоднапів виведення 5 мг золпідему становить 2,6 години, 10 мг – 2,5 години. Періоднапів виведення подовжується у хворих на цироз печінки. Протеїни плазмизв’язують 92% золпідему.
Показання для застосування.
Препарат застосовується як снодійне для лікування:
короткотермінових порушень сну;
ситуаційних порушень сну;
хронічних порушень сну.
Спосіб застосування та дози.
Дорослим віком до 65 років призначають препарат по 10 мг (1 таблетка) на добу. Особам після 65 років або пацієнтам з нирковою недостатністю препарат призначають в дозі 5 мг (1/2 таблетки) на добу.
Максимальна добова доза – 10 мг.
Курс лікування: від декілька діб до 4 тижнів (максимально).
Побічна дія.
Діарея, нудота, блювання, запаморочення, головний біль, денна сонливість, кошмари, астенія, порушення пам’яті, депресія, диплопія, тремор таатаксія, шкірні висипи.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до компонентів препарату. Обструктивне апное усні, злоякісна міастенія, тяжкі порушення функції печінки, гостра легенева недостатність та пригнічення дихання. У зв’язку з відсутністю клінічного досвіду препарат забороняється призначати дітям і підліткам до 15 років, І триместр вагітності.
Передозування.
Симптоми: запаморочення, сонливість, порушення пам’яті, тремор та атаксія, астенія, пригнічення дихання, гіпотонія.
Лікування: промивання шлунка, вимушене блювання, прийом активованого вугілля; в необхідних випадках проводять симптоматичну терапію у відділенні інтенсивної терапії. Всі встановлені ефекти при передозуванні золпідема оборотні при дії антогонистубензодіазепінів – флюмазенілу.
Особливості застосування.
Жінкам у період лактації, вагітним жінкам, пацієнтам з депресією, алкоголікам, пацієнтам з порушеннями функції печінки (треба зменшити дозу, або не застосовувати, враховуючи тяжкість порушення), якщо порушення серйозне), пацієнтам з нирковою недостатністю слід не призначати тривалий курс лікування препаратом та повільно відміняти прийом препарату, забороняється керувати автомобілем або обслуговувати обладнання.
Взаємодія з лікарськими засобами.
Спостерігається посилення дії препарату при одночасному застосуванні з нейролептиками, седативними, снотворними, антидепресантами, наркотичними аналгетиками, анестетиками та антигістаміннимизасобами.
При одночасному застосуванні Здорового Сну з алкоголем седативна дія підсилюється.
Потенційна взаємодія Здорового Сну з іншими лікарськими засобами:
з рифампіцином- значно знижується терапевтичний ефект препарату;
з дигоксином, ранітидином та циметидином - значних фармакокінетичних взаємодій не виявлено;
з іміпраміном – підвищується седативний ефект;
з клозапіном –підвищується ризик виникнення колапсу, зупинки кровообігу та дихання.
Умови та термін зберігання.
Зберігати при кімнатній температурі 15-25 °С у захищеному від світла та недоступному для дітей місці.