Кожен з нас знайомий з раптовою появою відчуття повзання мурашок по шкірі, яке супроводжується легким поколюванням і тимчасовою втратою чутливості. Це відчуття зазвичай виникає під час прослуховування приємної музики, на холоді, внаслідок переляку або страху, після знаходження в незручній позі під час роботи або сну, а після зміни положення або легкого масажу повністю зникає.
Чому по шкірі "бігають мурашки"?
У таких випадках ці відчуття є нормою і можна не турбуватися про їхню появу. Але іноді бігання мурашок з'являється часто, без видимих причин і не проходить через кілька хвилин. У таких випадках слід задуматися про можливий розвиток різних захворювань, які можуть супроводжуватися таким симптомом, і пройти комплексне обстеження для з'ясування причин появи. Відчуття бігання або повзання мурашок ще називають "гусячою шкірою", на поверхні шкірних покривів дійсно з'являються дрібні пухирці, що нагадують шкіру гусака.
Для позначення цього симптому лікарями використовується термін "парестезія". Цей вид порушення чутливості може бути: минувшим (доброякісним) - викликається фізіологічними причинами (наприклад, тривалим здавленням кінцівки, страхом, неприємним звуком і ін.); хронічним (патологічним) - викликається ураженнями різних систем організму і є симптомом захворювання (наприклад, варикозної хвороби, цукрового діабету, атеросклерозу та ін.)
Чому з'являється минувша перестезія? У людини відчуття бігання мурашок по шкірі з'являється внаслідок рудиментарного пиломоторного рефлексу, який притаманний багатьом ссавцям. Він виникає при стимуляції особливих нервів, які виходять з спинного мозку. В результаті цього відбувається порушення периферичних нервів, які викликають скорочення гладких м'язів, що оточують волосяні фолікули. У відповідь на це скоротилися м'язові волокна піднімають волосся над поверхнею шкіри. Це явище називається пилоерекцією.
Для людини така реакція втратила свій практичний сенс, але у тварин (наприклад, у шимпанзе, собак, дикобразів, кішок, мишей і ін.) піднесена над поверхнею шкіри шерсть виконує різні функції. При реакції на переляк пілоерекція дозволяє тваринам мати більш значний і загрозливий вигляд, а під час холодів під піднятими волосками накопичується більше теплого повітря, що захищає тварину від негоди. У людини піломоторний рефлекс, що приводить до появи скороминущої парестезії, може викликатися такими факторами: холод; спека; переляк або інші негативні емоції, почуття і спогади; сексуальне збудження; прослуховування приємної музики; почуття задоволення; неприємні звуки; порушення кровообігу при незручній позі. Такий вид мурашок по шкірі завжди викликається певними причинами, не супроводжується хворобливими відчуттями і проходить самостійно через короткий проміжок часу.