Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Лістеріозу

Категорія: 

Лістеріозу - інфекційна хвороба, якій властива поліморфна клінічна картина (ураження центральної нервової системи, мигдаликів, лімфатичних вузлів, печінки, селезінки; лімфоїдна реакція крові).

Етіологія лістеріозу


Збудником є лістерія із родини коринебактерій. Мікроорганізм стійкий у зовнішньому середовищі, але чутливий до нагрівання, 0,5-1 % розчину формальдегіду, 5 % розчину фенолу, деяких антибіотиків. Відомі 4 серотипи лістерій, частіше трапляються 1-й та 4-й. У молоці лістерії витримують пастеризацію, після якої не лише зберігаються, а й розмножуються.

Епідеміологія лістеріозу


Хвороба належить до зоонозів. Резервуаром інфекції в природі є дикі та домашні тварини, зокрема гризуни, птахи. Основний шлях зараження аліментарний - при вживанні м'яса і молока від хворих тварин, догляді за ними. Можлива передача через комах. Плід та новонароджені заражаються від хворих матерів трансплацентарно або під час пологів (при проходженні родових шляхів, унаслідок аспірації або проковтування навколоплідних вод). При обстеженні жіїюк з акушерською патологією лістеріоз виявляють досить часто 0ю 20 %).

Патогенез лістеріозу


Вхідними воротами інфекції є мигдалики, травна, дихальна системи, шкіра. Лімфо- і гематогенно збудник потрапляє у внутрішні органи і нервову систему, де розмножується, формуючи гранульому, яка може некротизуватися з утворенням абсцесів. Має значення порушення функції Т-лімфоцитів. Лістерії можуть тривало зберігатись у нирках, що сприяє внутрішньоутробному зараженню плода, яке відбувається внаслідок загострення латентної інфекції у вагітної.

Клініка лістеріозу


Інкубаційний період триває 2-4 тиж. Розрізняють ангінозно-септичну, око- і шийнозалозисту, нервову і тифоподібну форми, а також лістеріоз вагітних та новонароджених; за перебігом - гостру, підгостру та хронічну форми.
Гостра форма розпочинається раптово. З'являються озноб, гарячка, симптоми загальної інтоксикації (біль голови, безсоння, дратливість, міалгія, відсутність апетиту). Характерна екзантема, яка згущується в ділянці великих суглобів і буває на обличчі у вигляді метелика. При залозистій формі, крім того, відзначають збільшення і деяку болючість лімфатичних вузлів. Відповідно до клінічної форми розвиваються тонзиліт (від катарального до некротичного), кон'юнктивіт або кератит (як правило, однобічний), менінгеальні симптоми (ригідність м'язів потилиці, позитивні симптоми Керніга, Брудзинського; зміни спинномозкової рідини - підвищення тиску, лімфоцитарний плеоцитоз, помірне збільшення кількості білка). Нерідко збільшені печінка і селезінка. Інколи на перший план виходять симптоми гострого гастроентериту, гострого пієліту, ендокардиту.
При професійному зараженні (ветеринарні працівники та інші особи, що постійно контактують із тваринами) спостерігається шкірна форма з пустульозною висипкою.
У вагітних і породіль лістеріоз часто перебігає безсимптомно або у вигляді грипоподібного захворювання з підвищеною температурою тіла, кон'юнктивітом, ринітом, ангіною, ознаками інфекції сечових шляхів, іноді з болем у животі й проносом. Залежно від терміну вагітності вона може закінчитися викиднем, передчасними пологами або сепсисом новонародженого.
У новонароджених і немовлят розвивається, як правило, генералізований процес - лістеріозний гранулематозний сепсис або септикопіємія з метастатичним гнійним менінгітом, гнійним отитом, пневмонією, ендокардитом, гепатитом і холангітом, синуситом і кон'юнктивітом. Захворювання характеризується високою гарячкою, висипкою (частіше петехіальною), жовтяницею, розладами дихання, гепатоспленомегалією, менінгеальним синдромом. Патогномонічною ознакою вважають наявність гранульом сірувато-білого кольору розміром з просяне зерно на набряклих слизових оболонках зіва, задньої стінки глотки, піднебінних мигдаликах. Перебіг хвороби тяжкий, летальність перевищує 50 %. Вроджених вад розвитку лістеріоз не спричинює.
Характерним проявом захворювання є лейкоцитоз з лімфо- й моноцитарною реакцією. ШОЕ нормальна або підвищена.

Діагностика лістеріозу


Діагностика грунтується на комплексі клінічних проявів хвороби з урахуванням епідеміологічного анамнезу (контакт а домашніми тваринами, вживання сирого молока; обтяжений акушерський анамнез матері;,(ю 11 хвороба під час вагітності; брудне забарвлений навколоплідних вод) Необхідне підтверджений діагнозу (виділення збудника із крові, спинному ікон.II рідини, носоглоткових змивів, навколоплідних вод, мсьоіню, сечі; біологічна проба; серологічне дослідження парних сироваток в РА або РЗК з лістсріозним антигеном; внугрішньошкірна проба з лістсріозним алергеном). Лістеріозу властива досить характерна морфологічна картина, яка дає змогу встановити діагноз і без бактеріологічного підтвердження.
Диференціюють від черевного тифу, інфекційного мононуклеозу, дифтерії, інфекційної еритеми, токсоплазмозу, хвороб крові, менінгіту різної етіології, пієлонефриту вагітних; уроджений лістеріоз - від ГРВІ, пневмонії, інших перинатальних інфекцій.

Лікування лістеріозу


Лікування, Використовують антибіотики (бензилпеніцилін та його похідні, тетрациклін, еритроміцин). Призначають патогенетичну терапію - протизапальні, десенсибілізуючі, гормональні препарати, при менінгеальних формах - дегідратацію.
Обов'язково проводять лікування вагітних з явною клінічною картиною захворювання або за наявності високих титрів специфічних антитіл, а також жінок при народженні в них дітей з лістеріозом (доцільно застосовувати антибіотики пеніцилінового ряду).
Специфічної профілактики не існує. Мають значення боротьба з лістеріозом у домашніх тварин, дератизаційні заходи. Необхідно оберігати вагітних від інфікування, проводити повноцінну термічну обробку харчових продуктів. Важливо своєчасно виявляти лістеріоз у вагітних, призначати відповідну терапію. Профілактику в оточенні хворого не проводять
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus