Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Абсцес мозку

Категорія: 

Абсцес мозгу - обмежене скупчення гною в тканинах головного мозку. Спричинюють цю хворобу стрептококи, стафілококи, пневмококи, менінгококи, які можуть потрапляти у мозок різними шляхами. Відповідно до етіології і патогенезу абсцесу мозку виділяють такі його різновиди: 1) контактний (пов'язаний з близько розташованим гнійним вогнищем); 2) метастатичний; 3) травматичний. Найчастіше в клініці спостерігаються контактні абсцеси, викликані мастоїдитом, отитом, гнійними процесами в кістках черепа, придаткових пазухах носа. Це й обумовлює переважну локалізацію ураження в скроневій частці або мозочку. Метастатичні абсцеси здебільшого пов'язані з захворюваннями легень - пневмонією, бронхоектазами, абсцесом, емфіземою. Травматичний абсцес виникає при відкритій травмі черепа.

Клініка абсцесу мозку


Симптоми, що притаманні абсцесу мозку, поділяють на такі три групи: загальноінфекційні, загальномозкові та вогнищеві.
До загальноінфекційних симптомів належать гарячка, часом інтермітуюча; лейкоцитоз, збільшення ШОЕ. Хворого морозить. Виникають ознаки хронічного інфекційного процесу (блідість шкіри, слабість, зменшення маси тіла).
Загальномозкові симптоми проявляються постійним болем голови, часом блюванням. Хворі стають бездіяльними, млявими, мислення їх сповільнюється. Поступово розвиваються оглушення, сонливість, у тяжких випадках - кома. Характерні застійні диски на очному дні, запалення зорового нерва. Періодично виникає брадикардія. Можуть спостерігатися загальні епілептичні припадки.
Вогнищеві симптоми залежать від локалізації ураження. Абсцес, що розташований в глибині півкуль (не в руховій зоні), може перебігати без вогнищевої симптоматики. У разі локалізації процесу близько до оболонок (абсцес мозочка) з'являються менінгеальні симптоми.
При дослідженні спинномозкової рідини визначають підвищення її тиску, збільшення кількості клітин у ній до 25-ЗО в 1 мкл (переважно за рахунок лімфоцитів та полінуклеарних клітин) і зростання рівня білка до 0,75-3 г/л. Однак нерідко ліквор залишається незміненим.
Початок захворювання здебільшого гострий, з бурхливим проявом гіпертензивних і вогнищевих симптомів на тлі високої температури тіла. В деяких випадках початок менш окреслений і клінічна картина нагадує загальну інфекцію або менінгіт. Зрідка початкова стадія абсцесу перебігає з мінімальними вогнищевими симптомами і невисокою температурою тіла. За 5-ЗО днів хвороба переходить у латентну стадію, яка відповідає осумкуванню абсцесу. Ця стадія безсимптомна або має помірні ознаки внутрішньочерепної гіпертензії: частий біль голови, блювання, психічна загальмованість. Тривалість латентної стадії - від декількох днів до кількох років. Далі під якимось зовнішнім впливом, а частіше без явної причини загальномозкова і вогнищева симптоматика починає швидко прогресувати. Летальний кінець при абсцесі мозку є наслідком набряку мозку і різкого підвищення внутрішньочерепного тиску. Найгрізнішим ускладненням абсцесу, яке можливе в будь-якій стадії хвороби, є його прорив у шлуночкову систему або субарахноідальний простір.

Лікування абсцесу мозку


Лікування абсцесу мозку хірургічне. До і після операції призначають великі дози антибіотиків (до 20 000 000 ОД бензилпеніциліну на добу внутрішньом'язово). Вибір ефективних протибактеріальних препаратів можливий після аналізу мікрофлори, виділеної з абсцесу. Проводять також симптоматичне лікування.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus