Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Анемія залізодефіцитна

Категорія: 

Анемія залізодефіцитна - хвороба, яка характеризується зниженим рівнем гемоглобіну, зменшеною концентрацією його в кожному еритроциті, малим вмістом заліза в сироватці крові при підвищеній здатності її до зв'язування заліза.

Етіологія і патогенез залізодефіцитної анемії



Етіологія і патогенез: недостатній запас заліза в організмі (неонатальний запас задовольняє потребу гемоцитопоезу протягом 3-5 міс), підвищена потреба організму в залізі (інтенсивний ріст у недоношених дітей і від багатоплідної вагітності), підвищена втрата заліза з організму (крововтрати) , порушення всмоктування і транспорту заліза (патологія органів травлення), порушення регуляції обміну заліза (у дітей у період статевого дозрівання це пов'язано з гормональним дисбалансом), недостатнє надходження заліза в організм з їжею (добова потреба дітей віком до 2 років становить 7-8 мг).

Клініка залізодефіцитної анемії



Виділяють такі синдроми:
1. Епітеліальний. Спостерігається блідість слизових оболонок і шкіри, яка суха, шершава, з ділянками гіпер- або депігментації. Інколи зміни шкіри подібні до таких при іхтіозі. Волосся сухе, випадає. Нігті мають матовий відтінок, стоншені, ламкі, з часом їх форма може змінюватися. Часом відзначаються атрофія сосочків язика, ангулярний стоматит, гастрит, гастродуоденіт, синдром мальабсорбції. У дітей часто спотворюється смак - вони можуть їсти крейду, землю, глину, пісок, своє волосся. Дівчаткам пубертатного віку властивий симптом пагофалії (з'їдають лід або заморожену їжу).
2. Серцево-судинний (ядуха, тахікардія, тенденція до артеріальної гіпотензії, ослаблення тонів серця, систолічний шум).
3. Астеноневротичний (дратівливість, збудливість, порушення сну, млявість, апатія, запаморочення, біль голови, відставання у психомоторному і фізичному розвитку).
4. Гепатолієнальний (збільшення печінки і селезінки різного ступеня вираженості).
5. Зниженої імунологічної реактивності (високий інфекційний індекс, часті ГРВІ, пневмонія).

Розрізняють кілька клінічних форм захворювання: рання анемія недоношених (підсилений гемоліз еритроцитів, які містять фетальний гемоглобін; недостатня зрілість кісткового мозку, зниження продукції еритропоетинів та ін.); пізня анемія недоношених (на 3-4-му місяці виснаження депо заліза); аліментарна і аліментарно-інфекційна анемія (виснаження депо заліза, недостатнє надходження його з їжею, часті інфекційні захворювання); хлороз (ендокринні дисфункції).

При дослідженні крові виявляють зниження рівня гемоглобіну нижче від 110 г/л, колірного показника - нижче за 0,8, рівня сироваткового заліза - нижче від 14,3 мкмоль/л, підвищення здатності сироватки крові до зв'язування заліза понад 78 мкмоль/л, рівень сидеробластів у кістковому мозку менший від 10 %.

Лікування залізодефіцитної анемії



Лікування полягає в усуненні причин недотримання правильного режиму дня і харчування, призначенні препаратів, які сприяють відновленню нормального вмісту заліза в організмі. Режим: якнайтриваліше перебування на свіжому повітрі, гігієнічні ванни, гімнастика. Дієта має бути повноцінною за складом білків, жирів, вуглеводів, вітамінів (розширюють її поступово), включати продукти, які містять залізо (терте яблуко, овочеві пюре, м'ясні продукти). Зменшують вживання мучних продуктів, коров'ячого молока.

Фармакотерапія. Призначають препарати заліза - всередину (5-8 мг/кг на добу) або парентерально (1-1,5 мг/кг на добу): ферокаль - 0,2 г заліза сульфату, 0,1 г кальцію фруктозодифосфату і 0,02 г церебролецитину; фероплекс - 0,05 г заліза сульфату і ЗО мг аскорбінової кислоти; конферон - 0,25 г заліза сульфату і натрієва сіль янтарної кислоти; фероцерон - 40 мг заліза; гемостимулін - 0,25 г заліза, 0,12 г сухого гематогену і 0,05 г міді сульфату; фероградумет - 100 мг заліза; орферон - 2 % розчин гліцинсульфату заліза (0,28 г).

Повну дозу препаратів заліза призначають на тривалий час, до нормалізації рівня гемоглобіну. Після цього застосовують 1/2 дози для поповнення депо заліза в організмі дитини. Переливання еритроцитарної маси призначають у тому разі, якщо рівень гемоглобіну менший від 60 г/л.

Диспансерний нагляд дітей раннього віку здійснює дільничний педіатр. Проводять регулярне лабораторне обстеження з метою виявлення легкого ступеня анемії, латентного дефіциту заліза, а відтак призначення своєчасного лікування. Дітям недоношеним і від багатоплідної вагітності призначають 1/2 лікувальної дози препаратів заліза з кінця 2-го місяця життя до 2-річного віку.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus