Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ)

Категорія: 

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) - це група розповсюджених інфекційних хвороб, що проявляються ураженням дихальних шляхів, кон'юнктив та лімфатичних вузлів і супроводжуються помірною загальною інтоксикацією й катаральними явищами. До неї належать парагрип, респіраторно-синцитіальна, риновірусна, аденовірусна інфекції та ін.

Етіологія ГРВІ


Більшість збудників ГРВІ містять РНК, аденовіруси - ДНК. За антигенною будовою вони поділяються на багато серогруп і типів, що мають неоднакове етіологічне значення.

Епідеміологія ГРВІ


Джерелом інфекції є хворі люди та вірусоносії, котрі виділяють віруси з носовим і носоглотковим слизом. Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом, переважно під час кашлю, чхання, розмови. Аденовіруси, крім цього, можуть передаватися з їжею і водою.
Сприйнятливість більша у дітей, ніж у дорослих, за винятком новонароджених, які часто мають імунітет від матері. Спостерігаються поодинокі захворювання і групові спалахи, переважно в холодний період року. Повторні випадки обумовлені різними серотипами вірусів.

Патогенез ГРВІ


Віруси розмножуються переважно в епітелії верхніх дихальних шляхів, рідше в нижніх відділах. Гіри цьому розвиваються гіперемія і набряк слизової оболонки з рясною секрецією, що може спричинити звуження просвіту гортані. Вірусемія частіше короткочасна, з помірною інтоксикацією. У маленьких дітей парагрип і респіраторно-синцитіальна інфекція частіше вражають нижні дихальні шляхи. ІІри аденовірусній інфекції вірусемія триває відносно довше, вірус розмножується також у лімфатичних вузлах і епітелії тонкої кишки.

Клініка ГРВІ


Парагрип


Інкубаційний період триває 2-7 діб. Початок гострий або поступовий, частіше з помірного нежитю, сухого кашлю, відчуття дряпання в горлі. Інтоксикація організму виражена слабо або відсутня. Т емпература тіла частіше субфебрильна, але може бути високою. Зрідка хворі скаржаться на те, що їх морозить.
У половини хворих є кон'юнктивіт. Ніс закладений, виділення спочатку рідкі, серозні, згодом густі або слизово-гнійні. Нежитю може й не бути. Слизова оболонка зіва гіперемована, на задній стінці носової частини глотки з'являються лімфоідні гранули. Пульс відповідає температурі тіла. При аналізі крові не виявляють її змін або визначають невеликий лімфо- і моноцитоз.
При розвитку ларингіту або ларинготрахеїту голос стає сиплим, кашель - гавкаючим. У дітей перших років життя парагрип може ускладнитися стенозом гортані, і тоді приступи сухого кашлю переходять у шумне стенотичне дихання з втягуванням міжребер'їв і розвитком ціанозу. Парагрипозний круп триває 1-3 дні, перебіг сприятливий. Інфекційний процес може поширюватись на нижні відділи дихальних шляхів з розвитком клінічної картини бронхіту, бронхіоліту або пневмонії.

Респіраторно-синцитіальна інфекція


Інкубаційний період триває 3-7 діб. Хворі скаржаться на закладання носа, дряпання в горлі, чхання, кашель. Слизова оболонка носа гіперемована, набрякла. На 2-3-тю добу з'являється рясний нежить з виділенням рідкого слизу. Температура тіла нормальна або субфебрильна. Периферична кров у нормі або визначаються помірний лімфо- і моноцитоз. Тривалість захворювання - 5-7 днів. У ранньому віці часто приєднується бронхіт з астматичним компонентом або бронхіоліт. Кашель спостерігається у вигляді болючих приступів, частота дихання - до 60-80 за 1 хв. У легенях вислуховують безліч вологих хрипів. Задишка змішаного типу з переважанням експірації. Якщо присапується пневмонія, то підвищується температура тіла, наростають задишка, акроціаноз, лейкоцитоз.

Риновірусна інфекція


Інкубаційний період - і -6 діб. Початок із закладання носа, чхання, слизистих і водянистих виділень, кількість яких збільшується. У багатьох хворих дере в горлі; відзначаються підкашлювання, кон'юнктивіт із сльозотечею, притуплюються нюх і смак. Проте загальна інтоксикація виражена слабо або відсутня, температура тіли нормальна. Ніс розпухає, ніздрі мацеруються. Слизова оболонка носа червона, набрякла. Гіперсмовані м'яке піднебіння і задня стінка носової частини глотки, збільшені підщелепні та верхньошийні лімфовузли. Дані гемограми в нормі або відзначається невеликий лейкоцитоз. Захворювання триває близько 1 тиж.

Аденовірусна інфекція


Тривалість інкубаційного періоду коливається від 4 до 12 діб. Захворювання розпочинається з підвищення температури тіла, появи мерзлякуватості, болю голови. Нерідко температура тіла субфебрильна, гарячкова реакція може складатися з двох хвиль. Явища інтоксикації виражені слабо. Обличчя червоне і дещо одутле. Очі сльозяться, судини склер різко ін'єктовані. Слизова оболонка носової частини глотки і кон'юнктиви гіперемована. З першого дня захворювання з носа виділяється велика кількість рідкого слизу, згодом він стає густим. Піднебінні мигдалики збільшені, на їх поверхні можуть утворюватись плівки. Часто збільшені підщелепні і задньошийні лімфовузли. Пульс прискорений. Нерідко дещо збільшені печінка і селезінка.
Аденовірусна інфекція може перебігати як гостре респіраторне захворювання, ізольовані кон'юнктивіт, фарингіт або фарингокон'юнктивальна гарячка, пневмонія, дуже рідко виникає мезаденіт. Пневмонія частіше зумовлена приєднанням пневмококової або стафілококової інфекції і може ускладнитись абсцедуванням легень. Для аденовірусного мезаденіту, який перебігає на фоні інших клінічних проявів (наприклад, фарингокон'юнктивальної гарячки), характерний приступ болю в нижній половині живота, що супроводжується диспепсичними явищами.
Ускладнення: стеноз гортані, синусит, отит, менінгіт, енцефаліт, міокардит.

Діагностика ГРВІ


Запідозрити парагрип можна в разі переважання симптомів гострого ларингіту або ларинготрахеїту без вираженої інтоксикації, а також у випадку раннього розвитку стенозу гортані. Про вірогідність респіраторно-синцитіальної інфекції можна думати, якщо респіраторна інфекція швидко розповсюджується серед дітей перших років життя, а перебіг захворювання часто ускладнюється бронхіолітом і пневмонією з астматичним компонентом. На риновірусну інфекцію вказує легкий перебіг респіраторного захворювання з переважанням нежитю. Для аденовірусної інфекції характерні виражені катаральні явища, кон'юнктивіт, збільшені лімфатичні вузли і селезінка. Діагноз підтверджують з допомогою вірусологічних і серологічних методів.

Лікування ГРВІ


Лікування переважно вдома. Госпіталізують хворих з тяжким і ускладненим перебігом інфекції, а також за епідеміологічними показаннями (гуртожиток, у сім'ї мала дитина тощо). При легких неускладнених формах хвороби лікування таке саме, як у випадку грипу. Етіотропним засобом при аденовірусній інфекції є розчин дезоксирибонуклеази (по 1-2 краплі 0,05 % розчину в носові ходи і 0,2 % розчин у кон'юнктивальну складку) або 0,25 % розчин оксоліну (по 2 краплі 5-6 разів на день). За наявності тяжкого конюнктивіту призначають внутрішньом'язово і місцево донорський імуноглобулін або поліглобулія по 1-2 краплі через кожні 2 год. Якщо з'явились ознаки стенозу гортані, роблять ножні ванни (40-45 °С), парові інгаляції, вводять глюкокортикоїди, ефедрин, еуфілін, димедрол і хворого негайно госпіталізують. При риновірусній інфекції слизову оболонку носа змащують 0,25-0,5 % оксоліновою маззю, в носові ходи вводять лейкоцитарний інтерферон по 3-5 крапель кожні 2-3 год. Показані лужні інгаляції, гарячі ножні ванни, гірчичники на литки або підошви.

Профілактика ГРВІ


Неспецифічні заходи запобігання ГРВІ такі самі, як при грипі. При спалахах аденовірусної інфекції в дитячих колективах практикують роз'єднання дітей на 10 днів після ізоляції останнього хворого.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus