Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Харчові токсикоінфекції

Категорія: 

Харчові токсикоінфекції - гострі інфекційні хвороби, які виникають після споживання інфікованих продуктів і характеризуються симптомами ураження травного каналу і розладами водно-електролітного обміну.

Етіологія харчових токсикоінфекцій


Хворобу викликає група умовно-патогенних мікроорганізмів, які здатні продукувати екзотоксини в процесі своєї життєдіяльності поза організмом людини у різних харчових продуктах. Найчастіше збудниками захворювання бувають стафілокок, протей, цереус, клостридія, клебсієла, ентеробактер, цитробактер, парагемолітичний вібріон тощо.

Епідеміологія харчових токсикоінфекцій


Джерелом інфекції є люди, які займаються приготуванням їжі, а також тварини (хворі або бактеріоносії). Механізм передачі аліментарний. Стафілококова токсикоінфекція частіше пов'язана з уживанням інфікованого молока і молочних продуктів, м'ясних, рибних та овочевих страв; протей і клостридії добре розмножуються на білкових продуктах (м'ясо, риба, молоко); парагемолітичний вібріон - у стравах з риби, креветок, устриць. Забруднення харчових продуктів виникає внаслідок порушення санітарних умов їх приготування і зберігання. Особливу небезпеку становить обсіменіння продуктів, які не піддають термічній обробці безпосередньо перед вживанням (салат, холодець, сметана тощо). Для харчових токсикоінфекцій характерні раптовість і масовість захворювань серед осіб, які вживали ту саму їжу. Частіше вони спостерігаються влітку і восени.

Патогенез харчових токсикоінфекцій


Захворювання виникає, якщо в організм разом з їжею потрапляє значна кількість збудників та їх токсинів. Маючи тропізм до ентероцитів, токсин викликає запалення слизової оболонки кишок, порушує синтез біологічно активних речовин, моторику травного каналу. Розвивається також загальнотоксичний синдром зі змінами серцево-судинної і нервової систем. Хвороба може виникнути за наявності у спожитій страві лише бактерійного ентеротоксину, тобто без живого мікроорганізму-продуцента (наприклад, стафілококовий токсикоз).

Клініка харчових токсикоінфекцій


Симптоматика всіх харчових токсикоінфекцій подібна незалежно від того, який саме збудник викликав захворювання. Інкубаційний період короткий - від ЗО хв до 24 год. Захворювання розпочинається раптово, симптоми його швидко наростають. З'являються мерзлякуватість, переймистий біль у животі, частіше в надчерев'ї і довкола пупка, нудота, багаторазове блювання. Випорожнення можуть бути нормальними, але частіше спостерігається дисфункція кишок (випорожнення рідкі, часом водянисті, смердючі, 5-10 разів на добу і більше, іноді з домішками слизу і крові). Температура тіла здебільшого не досягає високих величин. Шкіра бліда, інколи з ціанозом, суха. Язик укритий білим або сірим нальотом. Пульс частий, артеріальний тиск знижений. При багаторазовому блюванні та рясному проносі можуть з'явитися симптоми зневоднення (зниження тургору шкіри, зменшення діурезу), судоми у м'язах кінцівок. При дослідженні крові виявляють зростання кількості еритроцитів, лейкоцитів; збільшення гематокритного числа. Хвороба триває 1-4 дні, значне поліпшення загального стану настає одразу після промивання шлунка і кишок.
Перебіг стафілококового харчового токсикозу має такі клінічні особливості: дуже короткий інкубаційний період (пересічно 2-6 год), біль голови, нестримне блювання, сильна різь у верхній половині живота, явища нейротоксикозу. Гарячки, проносу може не бути.
При протейній токсикоінфекції провідними проявами захворювання є нудота, блювання, рясні смердючі випорожнення, які інколи подібні до м'ясних помиїв.
У хворих на клостридіоз спостерігаються різкий біль у животі, зневоднення внаслідок частого блювання і проносу, розлади серцево-судинної діяльності. У випадках дуже тяжкого перебігу хвороби можуть розвинутись некротичний ентерит і гемоколіт, в ослаблених осіб і дітей можливий також гострий анаеробний сепсис.

Діагностика харчових токсикоінфекцій


Діагностика грунтується на сукупності епідеміологічних, клінічних та лабораторних даних. Важливе значення в епідеміологічному анамнезі мас свідчення про споживання недоброякісної їжі або груповий спалах після вживання певного харчового продукту. Серед клінічних даних найхарактернішими є досить короткий інкубаційний період, наявність симптомів гострого гастриту, певна послідовність появи симптомів - нудота, блювання, пронос (а не навпаки).
Для бактеріологічного дослідження беруть блювотні маси, промивні води, кал, рештки їжі; у випадку генералізованої інфекції - кров, сечу, жовч. Необхідно за допомогою бактеріологічних і серологічних досліджень виключити дизентерію і сальмонельоз. Підтвердженням діагнозу можуть служити: а) виділення того самого збудника від хворого та із залишків підозрілого продукту; б) одержання тотожних штамів мікробів від декількох хворих, які споживали ту саму їжу; в) виділення ідентичних штамів з різних матеріалів (промивних вод, калу, блювотних мас), одержаних від одного хворого, при бактеріальному обсіменінні їх, не меншому ніж 10 '/г; г) наявність у виділеної культури ентеротоксину; д) позитивні серологічні реакції з аутоштамом ймовірного збудника при зростанні їх титру в динаміці.
Диференціюють харчову токсикоінфекцію від дизентерії, сальмонельозу, холери, гострих хірургічних захворювань черевної порожнини (гострий апендицит, холецистит, панкреатит, кишкова непрохідність, перфоративна виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, тромбоз судин брижі), гіпертензивного кризу, абдомінальної форми інфаркту міокарда, пельвіоперитоніту, блювання вагітних, менінгіту різної етіології.

Лікування харчових токсикоінфекцій


З метою звільнення організму хворого від мікроорганізмів і їхніх токсинів необхідно якомога швидше промити шлунок і кишки (1-2 % розчином натрію гідрокарбонату, кип'яченою водою). Застосовувати розчин калію перманганату можна тільки після взяття матеріалу для бактеріологічного дослідження. Використовують також різні ентеросорбенти (ентеродез, полісорб, активоване мікросферичне вугілля марки СКН тощо). При колапсі негайно вводять глюкокортикоїди і серцево-судинні препарати. За показаннями проводять регідратаційну та дезінтоксикаційну терапію. Для цього краще застосовувати трисоль, ацесоль, лактасоль внутрішньовенно. Якщо блювання припинилося, то регідратацію можна продовжити перорально за допомогою глюкосолу і регідрону.
Антибактеріальна терапія при харчових токсикоінфекціях неефективна. Етіотропне лікування застосовують тільки при тяжких формах з колітним синдромом - призначають фуразолідон, ентеросептол протягом 5-6 днів; у разі виникнення сепсису - антибіотики.
Госпіталізація показана при неясному діагнозі, тяжкому перебігу хвороби, а також для декретованих груп населення. Працівників харчових і прирівняних до них об'єктів виписують із стаціонару після одужання за умови одержання негативного результату одного контрольного посіву калу, взятого через 2 дні після закінчення етіотропного лікування.

Профілактика харчових токсикоінфекцій


Профілактика передбачає дотримання санітарно-гігієнічних правил приготування і зберігання харчових продуктів, додержання термінів їх реалізації, недопущення до роботи з продуктами харчування осіб з гноячковими захворюваннями шкіри, ангіною, дисфункцією кишок. Необхідно здійснювати постійний ветеринарний контроль за станом молочного та м'ясного стада, пропагувати знання з харчової санітарії серед населення.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus