В даний час навряд чи знайдеться людина, хоч раз в житті не випробував на собі всі "принади" алергії. І не важливо, чим вона була викликана - продуктами харчування, побутовою хімією, домашнім пилом або шерстю тварин. Страждають алергічними реакціями як дорослі, так і діти.
Алергічний кон'юнктивіт - варіант прояви підвищеної реакції організму на будь-яку речовину, при якому відбувається запалення кон'юнктиви у відповідь на проникнення в організм алергену. Захворювання доставляє малюкові видимі незручності, воно досить болісне, ось чому важливо вчасно виявити алергічний кон'юнктивіт у дитини, правильно визначити симптоми і призначити лікування.
Причини
Причина будь-якого різновиду алергічного кон'юнктивіту - контакт з алергеном. У ролі алергену можуть виступати найрізноманітніші речовини. Цілорічний кон'юнктивіт може бути викликаний такими факторами, як: побутова хімія; шерсть тварин, які проживають в будинку - кішки, собаки, гризуни; перо папуг, канарок та інших птахів; домашній пил, де містяться мікроскопічні пилові кліщі; спори грибків, бактерії, які з'являються при підвищеній вологості в будинку. Сухе повітря в приміщенні, нерегулярне прибирання і слабке провітрювання приміщення сприяють погіршенню стану дитини з цілорічним алергічним кон'юнктивітом. Інфекційно-алергійний кон'юнктивіт викликається мікробними алергенами - бактеріальними, вірусними і токсинами, які виділяються різними видами грибків. Сезонний (періодичний) алергічний кон'юнктивіт з'являється тільки в певну пору року і викликається декількома факторами: пилок квітучих рослин; тополиний пух. Контактний тип алергічного кон'юнктивіту проявляється при безпосередньому зіткненні з алергеном: розчини для контактних лінз; косметичні засоби, наприклад, крем, туш та ін .; лікарські препарати - мазі, антибактеріальні краплі, анестетики (реакція виникає як на основну діючу речовину, так і на консерванти). До цього типу можна віднести і гіперпапіллярний кон'юнктивіт, який з'являється при подразненні очей стороннім тілом (шви, контактні лінзи, очні протези). Зрідка захворювання може викликатися летючими, надто пахучими сполуками (наприклад, лаки і фарби) і тютюновим димом, або бути реакцією на продукти (шоколад, молоко, цитрусові, горіхи і мед) і корм для домашніх тварин.
Симптоми
Виразність симптомів захворювання і швидкість їх прояву залежать від того, яка кількість алергену потрапило в організм і наскільки сильна захисна реакція. Тому розрізняють алергічні реакції негайного (ознаки виникають протягом півгодини) і сповільненого типу (симптоми з'являються через 1-2 дні). Основні симптоми, які проявляються на початку хвороби: сильна сльозотеча; відчуття печіння в очах; свербіж повік; почервоніння кон'юнктиви і країв повік; поява прозорих слизових виділень з очей; підвищена стомлюваність очей; хемоз (набряк) кон'юнктиви і країв повік; гіпертрофія сосочків верхньої повіки або фолікул на нижньому повіці.
Лікування
Лікування алергічного кон'юнктивіту повинно проводитися в трьох напрямках відразу: негайне припинення контакту з алергеном; місцева терапія антигістамінними препаратами, а в тяжких випадках і кортикостероїдами; імунотерапія. У легких випадках призначається тільки місцеве лікування, а при тяжкому перебігу хвороби необхідна комплексна терапія.