Фактори, що сприяють розвитку анемії у дітей, діляться на антенатальні, інтранатальний і постнатальні.
Антенатальні фактори діють протягом внутрішньоутробного розвитку. Для нормального протікання процесів кровотворення у дитини за період вагітності його організм повинен отримати від матері і накопичити достатню кількість заліза (близько 300 мг). Найбільш інтенсивна передача заліза від вагітної і його депонування у плода відбувається на 28-32 тижнях гестації. Порушення нормального перебігу вагітності в цей період (гестоз, фетоплацентарна недостатність, загроза самовільного переривання вагітності, передчасне відшарування плаценти, кровотеча, інфекційні захворювання матері, загострення хронічних процесів) призводить до порушення обміну залізом і його недостатнього накопичення в організмі дитини.
Анемія у дітей виникає в тому випадку, якщо жінка також страждала анемією під час вагітності. Передчасні пологи призводять до того, що анемія виявляється у всіх недоношених дітей з народження або приблизно з 3-го місяця життя. Розвитку анемії у новонароджених дітей сприяє багатоплідна вагітність.
Інтранатальні фактори анемії у дітей пов'язані, головним чином, з крововтратою під час пологів. Крововтрата можлива в разі передчасного відшарування плаценти під час пологів, ранній або пізній перев'язки пуповини, витікання крові з пуповинної залишку при його неналежної обробці, застосування травмуючих акушерських посібників.
Постнатальні фактори анемії у дітей включаються після народження і можуть бути ендогенними або екзогенними. Причинами ендогенної анемії у дітей можуть служити пошкодження еритроцитів внаслідок гемолітичної хвороби новонароджених, аномалії синтезу гемоглобіну, первинна конституціональна недостатність кісткового мозку.
Екзогенні анемії у дітей найбільш часто обумовлені алементарними причинами. В даному випадку анемія розвивається переважно у дітей першого року життя, що знаходяться на одноманітному молочному вигодовуванні. Анемія у дітей раннього віку може виникати при недостатньому вмісті заліза в грудному молоці; ранньому і необгрунтованому переводі дитини на штучне або змішане вигодовування; використанні неадаптованих сумішей, коров'ячого або козячого молока для годування; пізньому введенні в раціон дитини прикорму. У більш високому надходженні заліза в організм потребують недоношені діти і діти, народжені з підвищеною масою тіла. Тому невідповідність між надходженням і витратою заліза також може послужити причиною анемії у дітей першого року життя.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Основні причини задишки при анеміїАнемії у дітей можуть виникати внаслідок регулярних крововтрат: при приватних носових кровотечах, хворобах крові (гемофілії, хворобі Віллебранда), менорагії, шлунково-кишкових кровотечах, після оперативних втручань. У дітей з харчовими алергіями, ексудативним діатезом, нейродермітом відзначається підвищена втрата заліза через епітелій шкірних покривів, тому такі діти складають групу ризику по розвитку залізодефіцитної анемії.