Причини хронічного панкреатитуНа першому місці серед чоловіків - тривале зловживання алкоголем. У жінок переважна причина - камені в жовчному міхурі або дискінезія жовчовивідних проток.
Крім цього у розвитку хронічного панкреатиту відіграє велику роль харчування. Вживання в їжу жирного, смаженого і копченого може викликати загострення наявного хронічного панкреатиту або, при постійному прийомі, привести до розвитку запалення підшлункової залози.
Другорядними причинами є інфекції, травми, кісти підшлункової залози, стан після операції на органах черевної порожнини.
Симптоми хронічного панкреатитуПоза загостренням хронічний панкреатит проявляє себе, головним чином, зниженням зовнішньосекреторної функції. При довгостроковому запаленні частина активної тканини підшлункової залози замінюється на сполучну, рубцеву, порушується кровопостачання тканини залози, а отже її ферментвидільна функція.
У кишечник в процесі травлення надходить недостатньо травних ферментів, що проявляється диспепсією. З'являється нестійкі випорожнення, зі схильністю до діареї. Чи не повністю перетравлюється їжа, погано засвоюються поживні речовини і вітаміни. Це призводить до метеоризму, здуття живота, схудненню, гіповітамінозу. У результаті зміни середовища в кишечнику змінюється склад і кількість кишкових мікробів, що призводить до дисбактеріозу.
Нерідко змінюється і ендокринна функція підшлункової залози, адже вона виділяє в кров інсулін - головний гормон вуглеводного обміну, розвивається цукровий діабет другого типу. З'являється сухість у роті, свербіж шкіри, спрага.
При погрішності в дієті, стресах, після прийому алкоголю можливе загострення панкреатиту. Клінічна картина загострення схожа з проявами гострого панкреатиту, але менш виражена. Характерні болі в животі, нудота, слабкість, блювота, рідкі випорожнення.
Лікування хронічного панкреатиту:Хворим рекомендується дотримуватися дієти. У раціоні обмежують смажені страви, тваринні жири, спеції, приправи і прянощі. Не бажано вживати в їжу продукти, що викликають здуття живота і стимулюють секрецію: капусту, бобові, газовані напої, солодкі фрукти (виноград, родзинки, банани), жорстко обмежують спиртне. Їжу потрібно приймати дрібно 5-6 разів на день, невеликими порціями.
Під час прийому їжі призначається курсової прийом ферментів ("Мезим", "Креон" та ін), які полегшують діяльність підшлункової залози і нормалізують переварювання їжі.
При болях рекомендується прийом спазмолітиків ("Но-шпа", "Платифілін" тощо) Велике значення приділяється нормалізації функції кишечника, призначаються засоби, що зменшують здуття, про-і пребіотики та ін
Загострення хронічного панкреатиту бажано лікувати стаціонарно. Однак при легкому загостренні дозволяють хворому залишитися вдома.
При загостренні призначаються препарати, що зменшують секрецію підшлункової залози, засоби детоксикації, знеболюючі.
Джерело -
www.passion.ru