Одна з медичних проблем сучасного людства - зростання по всьому світу хронічних хвороб легенів, не пов'язаних з курінням. Вчені з університету Вашингтона в Сіетлі (США) упевнені, що таке зростання великою мірою обумовлене впливом брудного повітря, про це пише журнал JAMA.
Зокрема, з фактором забрудненого викидами повітря фахівці пов'язують розвиток ХОЗЛ - хронічної обструктивної хвороби легень, при якій погіршується робота не тільки легень, але і серця, мозку, нирок, м'язів, судин. Зокрема, наявність ХОЗЛ у людини в 5 разів підвищує ризик інфаркту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Брудне повітря зістарює легені на два роки"Вплив забруднення повітря на швидкість розвитку ХОЗЛ не поступалася за силою дії сигарет, які до цього вважалися головною причиною розвитку цієї хвороби", - заявили автори проекту.
За даними ВООЗ, 80% людей, які живуть в містах дихають повітрям, в якому концентрація шкідливих речовин перевищує всі допустимі норми. Щоб з'ясувати, як сильно забруднення повітря впливає на роботу легенів, дослідники протягом 18 років спостерігали за життям 7 тисяч осіб з шести американських міст. Ці спостереження показали, що зростання захворюваності на ХОЗЛ та інших хронічних захворювань органів дихання корелювало зі збільшенням озону в атмосфері. На думку вчених, на збільшення частки цього газу в повітрі впливають насамперед природні процеси, пов'язані з глобальним потеплінням.
"Підвищення концентрації озону всього на три частини на мільярд призводило до того, що ризик захворювання на ХОЗЛ виростав так само, як якби всі жителі кожен день протягом 30 років викурювали по пачці сигарет", - розповіли дослідники.
Як саме озон провокує розвиток хвороб легенів, поки не зрозуміло. Вчені мають намір з'ясувати це найближчим часом.