Чому виникає фіброаденома
Для початку з'ясуємо, чим характеризується хвороба. Фіброаденома – це доброякісне новоутворення в молочній залозі. Характеризується ущільненням залозистої та сполучної тканини. Воно може бути як болючими, так і не викликати дискомфорту. У другому випадку наявність патології діагностується випадково при УЗД молочних залоз.
Причини фіброаденоми криються в збої вироблення естрогену – стероїдного гормону. У групі ризику знаходяться жінки в період статевого дозрівання, вагітності, лактації, пременопаузи та клімаксу. У цих випадках гормональний фон змінюється, що може привести до розростання ущільнень.
Виділяють кілька видів фіброаденоми:
1. Периканалікулярна – розвивається навколо протоків молочних залоз, не здавлюючи їх. Не переростає в злоякісну.
2. Інтраканалікулярна – сполучна тканина проростає в просвіт протоків. Характер будови –
пухкий, дольчатий, без чітких меж. Дуже часто не модифікується в злоякісну форму.
3. Листоподібна – новоутворення великого розміру, яке швидко збільшується. Може перейти в злоякісну форму пухлини.
Так як розвиток фіброаденоми пов'язаний з гормональним фоном, важливо відновити його і підтримувати. Лікар після проведених обстежень і збору анамнезу може призначити засоби, спрямовані точково на захист молочних залоз. Один з таких – Епігалін Брест.
Симптоми фіброаденоми
При невеликому розмірі новоутворення зовнішні ознаки фіброаденоми будуть відсутні. Жінка може сама відчути ущільнення під час огляду грудей (яке мамологи рекомендують робити кожен місяць). На дотик вузлик схожий на гладку рухливу кульку. У більшості випадків пухлина локалізується у верхній частині грудей. Фіброаденома найчастіше безболісна, а виявити і поставити правильний діагноз може лікар.
Діагностика і лікування фіброаденоми
Для встановлення діагнозу достатньо огляду мамолога, УЗД молочних залоз і біопсії новоутворення. Це допоможе визначити характер пухлини, її клітинний склад. Після отриманих результатів лікар призначає метод лікування.
Термінове оперативне втручання потрібне при підозрі на онкологію, в разі швидкого розростання фіброаденоми, а також при вираженому косметичному ефекті. Хірург може призначити один з таких видів інвазивного втручання:
- вилущують тільки новоутворення;
- видаляють пухлину і прилеглу ділянку сполучної тканини.
Лікування без хірургічного втручання може не дати належного ефекту. Так, відновиться гормональний фон, але на пухлину це не вплине, вона лише може зупинити зростання. Після лікування слід стежити за своїм здоров'ям, особливо за рівнем гормонів і періодично обстежуватися у лікаря для контролю за станом молочних залоз.