Кашель здається нам звичайним симптомом хвороби. Але насправді він може багато на що вказувати.
Кашель - це захисна рефлекторна пристосувальна реакція організму, спрямована на виведення з дихальних шляхів сторонніх тіл або патологічного трахеобронхіального секрету. Кашель виникає в результаті подразнення кашльових рецепторів, які є не тільки в бронхах, а й у порожнині носа, глотки, у чутливих закінченнях блукаючого нерва, що іннервує зовнішнє вухо, плевру, діафрагму, перикард, стравохід. Незначна кількість кашльових рецепторів знаходиться навіть у тілі матки!
Кашель може бути і центрального генезу – при подразненні рецепторів кашльового центру довгастого мозку. Кашель може бути непродуктивним (сухим) та продуктивним (вологим, з відділенням мокротиння).
Але найбільш болісний для пацієнтів сухий кашель. Причиною сухого кашлю може бути не лише «застуда», а й хімічне, механічне чи термічне подразнення. В якості механічних подразників можуть виступати сторонні тіла, збільшення лімфовузлів, аневризма аорти, фіброзні зміни легеневої тканини, так само причиною можуть бути інфекції або алергічні захворювання верхніх дихальних шляхів, бронхіальна астма, інтерстиціальні захворювання легень, фіброозефаз, серцева недостатність, тромбоемболія легеневої артерії, вади серця, вузловий зоб, прийом деяких гіпотензивних препаратів. З інфекційних захворювань, причиною кашлю можуть бути кір, кашлюк, паракоклюш, респіраторний хламідіоз, мікоплазмоз.
У деяких випадках у раніше здорових людей непродуктивний кашель може зберігатися значний проміжок часу - постінфекційний кашель, який зберігається внаслідок гіперреактивності бронхів (загалом, до 3-8 тижнів), але якщо зберігається триваліше, необхідно ретельне обстеження.
А у вас часто буває кашель?