У межах виставки 3D EXPO, що відбулася в Києві на базі торгово-промислової палати України, презентували прототип нового протезу колінного суглобу українського виробництва для бійців АТО.
За інформацією, дослідний зразок власними ресурсами у партнерстві розробили 3 підприємства: "Київський художній завод", компанія "SmartPrint 3D", "Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування".
До роботи долучилися інженери-авіаційники і співробітники КПІ.
"Я відповідав за ініціативу, організацію та узгодженість дій. Першу частину роботи здійснив Smartprint 3D. Вони власним коштом надрукували пластикові деталі. Інженери з авіаційного центру розробили механіку. П'ятикоординатка осьова по металу - це КЦКБА (завод атомної промисловості). КПІ розробив механіку", - розповів директор "Київського художнього заводу" Олександр Скоріков.
За його словами, прототип протезу виготовили за 2,5 місяці, на основі німецького і японського зразків, які надав Київський протезний завод.
Він додав, що протез пройде всі заводські випробування аби отримати міжнародну сертифікацію, щоб продукт можна було експортувати. Крім того, О. Скоріков зазначив, що в них є намір співпрацювати з ізраїльськими партнерами, які можуть взяти на себе частину виробництва, пов'язану з електронікою. У майбутньому такі протези в кількості 10 штук нададуть пораненим бійцям АТО.
За словами, першого заступника гендиректора КЦКБА С.Кріпака, на сьогодні потреба в протезах в Україні велика, як серед поранених бійців, так і серед пересічних громадян, які втратили нижні кінцівки.
"Ми розробили гідравлічний циліндр. Це основа, яка дозволяє протез регулювати. Ми звертали увагу на те, щоб не зробити протез занадто важким і дорогим", - додав він.
С.Кріпак також зазначив, що такі протези в половину дешевше за імпортні.
Розробники послугувалися 3D технологією під час виробництва деталей, зокрема Smartprint 3D роздрукував частину деталей, виготовлених з пластика та обладнання на принтері американського виробництва, призначеному для друку деталей в стоматології.
За словами доцента КПІ Юрія Киричука, протези повинні будуть витримати вагу до 50 кілограмів.
Розробники сказали, що протез слугуватиме до 5 років.