Фармакотерапевтична група. Анти андроген ні засоби. Код АТС L02B B03.
Клінічні характеристики.
Показання.
Поширений рак передміхурової залози (пізні стадії), застосовують разом з аналогом ЛГРГ (рилізинг гормон лютеїнізуючого гормону) або хірургічною кастрацією.
Протипоказання.
Касодекс не застосовують дітям та жінкам.
Касодекс не застосовують хворим із відомою гіперчутливістю.
Касодекс не слід призначати разом з терфенадином, астемізолом та цизапридом.
Спосіб застосування та дози.
Дорослі чоловіки, включаючи осіб літного віку: приймати перорально по одній таблетці 50 мг один раз на добу. Лікування Касодексом необхідно починати одночасно з лікуванням аналогом ЛГРГ або хірургічною кастрацією. Тривалість лікування визначає лікар.
Ниркова недостатність: коригування дози для пацієнтів з нирковою недостатністю не вимагається.
Печінкова недостатність: коригування дози для пацієнтів з печінковою недостатністю легкого ступеня тяжкості не вимагається.
Підвищення акумуляції може виникнути у пацієнтів з печінковою недостатністю від помірного до тяжкого ступеня, тому у цьому випадку Касодекс треба призначати з обережністю і застосовувати під контролем лікаря.
Побічні реакції.
Касодекс добре переноситься більшістю хворих, і лише в поодиноких випадках побічні ефекти вимагали припинення його прийому.
Частота Органи та системи органів Небажані явища
Дуже часто (≥ 10%)
Порушення з боку крові та лімфатичної системи
Порушення з боку нервової системи
Порушення з боку судин
Порушення з боку шлунково-кишкового тракту (ШКТ)
Порушення з боку нирок та сечовивідної системи
Порушення з боку репродуктивної системи та молочних залоз
Загальні порушення та стан місця введення
Анемія
Запаморочення
Припливи
Біль в животі, запор, нудота
Гематурія
Гінекомастія, болючість молочних залозb
Астенія, болі у грудях, набряк
Часто (≥ 1% - <10%) Порушення з боку метаболізму та живлення
Психічні порушення
Порушення з боку нервовох системи
Порушення з боку ШКТ
Порушення з боку гепатобіліарної системи
Порушення з боку шкіри та підшкірних тканин
Порушення з боку репродуктивної системи та молочних залоз
Загальні порушення та стан місця введення
Дослідження
Анорексія
Зниження лібідо, депресія
Сонливість
Диспепсія, метеоризм, діарея
Зміни функції печінки (підвищення рівня трансаміназ, жовтяниця)/гепатобіліарні розладиc.
Збільшення маси тіла
Рідко (≥0,1% - < 1%)
Порушення з боку імунної системи
Респіраторні, тора кальні та медіастинальні розлади
Реакції гіпер чутливості (в тому числі ангіо невротичний набряк та кропив’янка)
Інтерстиціальні легеневі захворюванняе. Відомі фатальні випадки.
Дуже рідко (≥0,01% - <0,1%) Порушення з боку гепатобіліарної системи
Порушення з боку ШКТ
Печінкова недостатністьf. Відомі фатальні випадки
Блювання.
A У більшості пацієнтів, які отримували 150 мг Касодексу в якості моно терапіїї, відмічалась гінекомастія та/або болючість молочних залоз. В ході досліджень ці симптоми були тяжкими приблизно у 5 % пацієнтів.
Гінекомастія не завжди зникає самостійно після припинення лікування, особливо після довго тривалого лікування.
B Може зменшуватись при супутній кастрації.
C Зміни з боку печінки частіше всього мають транзиторний характер і повністю зникають або зменшуються при продовженні терапії або після її припинення.
D Побічна реакція «сухість шкіри» була закодована за терміном «висип». Тому для Касодексу дозою 150 мг не встановлено окремого дескриптора частоти. Припускають, що частота для цієї дози така сама, як і для 50 мг.
E Зареєстровано як побічну реакцію при аналізі пост маркетингових даних. Частота визначалась, виходячи з повідомлень про випадки інтерстиціальної пневмонії в період рандомізації досліджень ЕРС, в яких застосовувалась доза препарату 150 мг.
F Зареєстровано як побічну реакцію при аналізі пост маркетингових даних. Частота визначалась, виходячи з повідомлень про випадки недостатності печінки в ході відкритих досліджень ЕРС, в яких застосовувалась доза препарату 150 мг.
Крім цього, під час проведення клінічних досліджень з одночасним застосуванням Касодексу та аналогу ЛГ-РГ відмічалась така реакція, як серцева недостатність (з частотою > 1%, яка розцінюється як можливий побічний ефект). Не встановлено достовірного причинно-наслідкового зв’язку з проведеним лікуванням.
Крім того, під час проведення клінічних досліджень із одночасним застосуванням Касодексу та аналога ЛГРГ, спостерігались такі небажані явища з частотою ≥ 1%, які, на думку дослідників, розцінювалися як можливі побічні реакції:
порушення загального характеру: головний біль, гарячка.
Проте не вдалося ймовірно довести причинно-наслідковий зв’язок між цими ефектами і терапією, що проводилася; крім того, деякі з цих ефектів мають загальний характер та часто виникають у літніх хворих.
Передозування.
Даних відносно передозування у людей немає. Специфічного антидоту не існує, хворому слід призначити симптоматичне лікування. Діаліз не показаний, оскільки Касодекс має високу здатність зв’язуватися з білками і його немає в сечі у незмінному вигляді. Показана загальна підтримуюча терапія та моніторинг життєво-важливих функцій.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Застосування Касодексу протипоказане жінкам у період вагітності і годування груддю.
Діти.
Касодекс протипоказаний дітям.
Особливості застосування.
Оскільки Касодекс екстенсивно метаболізується печінкою, його виведення може бути повільнішим у хворих з тяжкою печінковою недостатністю і це, у свою чергу, може призвести до кумуляції Касодексу. Тому Касодекс таким пацієнтам слід призначати з обережністю.
При терапії Касодексом слід періодично проводити тестування функції печінки. Більшість таких змін очікується в перші 6 місяців лікування Касодексом.
При виникненні тяжких порушень з боку печінки лікування Касодексом слід припинити.
Касодекс пригнічує цитохром Р450 (CYP 3A4), тому слід дотримуватися обережності при призначенні Касодексу з лікарськими засобами, які метаболізуються CYP 3A4.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або работі з іншими механізмами.
Малоймовірно, що Касодекс впливав на здатність пацієнтів керувати автомобілем або іншими механізмами. Проте слід зазначити, що іноді може виникнути сонливість. Пацієнтам, які приймають цей препарат, слід дотримуватися обережності.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Немає відомостей про лікарську взаємодію між Касодексом та аналогами ЛГРГ.
Дослідження in vitro показали, що R-бікалутамід пригнічує CYP 3A4, меншою мірою він пригнічує CYP 2С 9, 2С 19 та 2D6.
Хоча клінічні дослідження з антипірином, маркером активності Р450 (CYP), не довели можливість лікарської взаємодії з Касодексом, застосування Касодексу протягом 28 днів на фоні прийому мідазоламу призвело до збільшення площі кривої „концентрація - час” (AUC) мідазоламу на 80%. Таке збільшення може бути важливим для препаратів із вузьким терапевтичним індексом. Тому застосування Касодексу разом з такими препаратами як терфенадин, астемізол та цизаприд протипоказано. Необхідно дотримуватись обережності при одночасному призначенні Касодексу з циклоспорином або блокаторами кальцієвих каналів. Можливо треба зменшити дози цих препаратів, особливо у випадку підозри або виникнення небажаних реакцій. За пацієнтами, які приймають циклоспорин, слід ретельно наглядати, особливо на початку лікування Касодексом та при його відміні.
Необхідно дотримуватись обережності при призначенні Касодексу з препаратами, які пригнічують окислення лікарських засобів (циметидин, кетоконазол). Теоретично таке призначення може призвести до підвищення концентрації Касодексу, що може призвести до збільшення частоти виникнення небажаних явищ.
Дослідження in vitro показали, що Касодекс може витісняти антикоагулянт кумаринового ряду, варфарин з ділянок його зв'язування з білками. Тому при призначенні Касодексу тим хворим, які отримують антикоагулянти кумаринового ряду, рекомендовано регулярно контролю вати протромбі новий час.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Касодекс - не стероїдний анти андроген, який не виявляє іншої гормональної активності. Препарат є рацемічною сумішшю, в якій анти андроген ну дію чинить виключно (R)-енантіомер. Він зв'язується з рецепторами для андрогенів, не активізуючи експресію генів і завдяки цьому пригнічує активність андрогенів. Результатом цього пригнічення є регресія пухлин передміхурової залози.
Фармакокінетика.
Касодекс добре всмоктується зі шлунково-кишкового тракту після перорального прийому. Немає даних про клінічно значущий вплив їжі на його біодоступність. (S)-енантіомер виводиться з організму значно швидше (R)-енантіомеру, період напів виведення останнього з плазми становить приблизно 1 тиждень.
При щоденному застосуванні Касодексу концентрація (R)-енантіомеру в плазмі зростає приблизно в 10 разів, внаслідок тривалого періоду напів виведення.
При щоденному прийманні 150 мг Касодексу концентрації (R)-енантіомеру в плазмі становлять приблизно 22 мкг/мл. При цьому майже 99 % всіх енантіомерів, що циркулюють у крові, припадає на активний (R)-енантіомер.
Фармакокінетика (R)-енантіомеру не залежить від таких чинників, як вік, стан ниркової функції, порушення функції печінки (легкого чи помірного ступеня).
Існують дані про те, що у хворих з тяжкими порушеннями функції печінки уповільнюється елімінація (R)-енантіомеру з плазми.
Касодекс має високу здатність зв'язуватися з білками (рацемат 96%, R-бікалутамід 99,6%) та інтенсивно метаболізуватися (шляхом окислення та утворення глюкуронідних кон’югатів). Його метаболіти виводяться з сечею і жовчю приблизно в рівних пропорціях.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: круглі, двоопуклі, білого кольору таблетки, вкриті оболонкою. На таблетках надрукований напис “CDX50” з одного боку та логотип – з іншого.
Несумісність. Касодекс не слід призначати разом з терфенадином, астемізолом та цизапридом.
Термін придатності. 5 років.
Умови зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці при температурі нижче 30 оС.
Упаковка. По 14 таблеток у блістері; по 2 блістери в картонній коробці.