основні фізико-хімічні властивості: блідо жовті, круглі, двоопуклі таблетки, вкриті оболонкою, діаметром 6 мм, з маркуванням “Р 9” з одного боку та “RG” – з іншого;
склад: 1 таблетка містить 0,02 мг етинілест радіолу та 0,15 мг дезогестрелу;
пропіленгліколь, макрогол 6000, гіпромелоза – в оболонці.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Гормональні контрацептиви для системного застосування. Дезогестрел та естроген. Код АТС G03A A09.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Комбінований пероральний протизаплідний препарат, дія якого проявляється інгібуванням гонадотропінів та пригніченням овуляції, а також гальмуванням проходження сперматозоїдів через церві кальний слиз та імплантації заплідненої яйцеклітини.
Дія препарату зумовлена його складовими: синтетичним естрогеном – етинілестрадіолом та синтетичним прогестагеном – дезогестрелом, який при пероральному застосуванні пригнічує овуляцію, має слабку андроген ну та анаболічну активність, не чинить естрогенної дії.
Фармакокінетика.
Етинілестрадіол.
Всмоктування. Етинілестрадіол всмоктується швидко і повністю. Середня максимальна концентрація в сироватці крові (Сmax) - 80 пг/мл - виявляється через 1-2 год (Тmax) після прийому таблетки. Біодоступність препарату через пре системну кон’югацію та ефект першого проходження становить приблизно 60 %.
Розподіл в організмі. Етинілестрадіол повністю зв’язується з білками плазми крові, в основному - з альбумінами. Викликає підвищення рівня глобуліну, що зв’язує статеві гормони (SHBG). Об’єм розподілу становить 5 л/кг.
Метаболізм. Пре системна кон’югація етинілест радіолу значна. Проходячи через стінку кишечнику (перша фаза метаболізму) він піддається кон’югації в печінці (друга фаза метаболізму). Етинілестрадіол та його кон’югати першої фази метаболізму (сульфати та глюкуроніди) виділяються в жовч і вступають в ентерогепатичну циркуляцію. Кліренс з плазми крові - приблизно 5 мл/хв/кг.
Виведення з організму. Середній час напів виведення етинілест радіолу - приблизно 24 год. Приблизно 40 % видаляється з сечею і близько 60 % - з калом. Стабільна концентрація встановлюється на 3-4 день, при цьому рівень етинілест радіолу в сироватці на 30 - 40 % вищий, ніж після одноразової дози препарату.
Дезогестрел.
Всмоктування. Дезогестрел всмоктується швидко і практично повністю метаболізується в 3-кето-дезогестрел, який є біологічно активним метаболітом дезогестрелу. Середня максимальна концентрація у сироватці крові (Сmax) - 2 нг/мл - досягається через 1,5 год (Тmax) після прийому таблетки. Біодоступність препарату - 62 - 81 %.
Розподіл в організмі. 3-кето-дезогестрел зв’язується з білками плазми крові, в основному з альбумінами та з глобулінами, що зв’язують статеві гормони (SHBG – sex hormone binding globulin). Об’єм розподілу становить 1,5 л/кг.
Метаболізм. Окрім 3-кето-дезогестрелу (який утворюється в печінці та у стінці кишечнику) є й інші метаболіти: 3α-ОН-дезогестрел, 3β-ОН-дезогестрел, 3α-ОН-5α-Н-дезогестрел (метаболіти першої фази). У цих метаболітів відсутня фармакологічна активність, вони частково шляхом кон’югації (друга фаза метаболізму) перетворюються в полярні метаболіти, в сульфати та глюкуронати. Кліренс із плазми крові - приблизно 2 мл/хв/кг.
Виведення з організму. Середній час напів виведення 3-кето-дезогестрелу - 30 год. Метаболіти видаляються з сечею та з калом (у співвідношенні 6:4). Стабільна концентрація встановлюється у другій половині циклу. В цей час рівень кетогестрелу збільшується в 2-3 рази.
Показання для застосування. Пероральна контрацепція.
Спосіб застосування та дози. Застосування таблеток починають з першого дня менструального циклу і приймають по 1 таблетці на добу протягом 21 дня, за можливості в один і той же час.
Після прийому останньої таблетки роблять 7-денну перерву, під час якої виникає менструальноподібна кровотеча у результаті відміни препарату. Наступного дня після 7-денної перерви (через чотири тижні після прийому першої таблетки, в той же день тижня) відновлюють прийом з наступної упаковки, яка містить 21 таблетку, навіть якщо кровотеча не припинилась. Такого способу прийому таблеток дотримуються, доки є необхідність запобігання вагітності. При дотриманні правил прийому контрацептивна дія зберігається і протягом 7-денної перерви.
Перший прийом препарату.
Прийом першої таблетки слід починати з першого дня менструального циклу. В цьому випадку непотрібно застосовувати додаткові методи контрацепції.
Прийом таблеток можна починати і з 2 - 5 дня менструації, але в цьому випадку в першому циклі слід застосовувати додаткові методи контрацепції в перші 7 діб прийому таблеток. Якщо минуло більше 5 днів після початку менструації, потрібно відкласти початок прийому до наступної менструації.
Прийом препарату після пологів.
Жінкам, які не годують груддю, слід починати прийом таблеток через 21 день після пологів. У цьому випадку немає необхідності застосовувати інші методи контрацепції.
Якщо після пологів вже був сексуальний контакт, приймання препарату необхідно відкласти до наступної менструації.
Якщо жінка вирішує приймати таблетки пізніше ніж через 21 день після пологів, в перші 7 діб необхідно застосовувати додаткові методи контрацепції.
Прийом препарату після аборту.
Після аборту прийом таблеток слід починати з першого дня, в цьому випадку немає необхідності застосовувати додаткові методи контрацепції.
Перехід з іншого орального контрацептива.
Перехід до Новінету від іншого перорального препарату (21 або 22 або 28-денного препарату): першу таблетку Новінету рекомендується прийняти наступного дня після закінчення курсу попереднього препарату. Непотрібно витримувати перерву або чекати початка менструації. Немає необхідності застосовувати додаткові методи контрацепції.
Перехід до Новінету від іншого так званого перорального препарату “міні”, який містить тільки прогестаген: першу таблетку потрібно прийняти в перший день циклу. Немає необхідності застосовувати додаткові методи контрацепції. Якщо під час прийому міні-пілі не виникає менструація, можна починати прийом Новінету в будь-який день циклу, але в цьому випадку в перші 7 діб необхідна додаткова контрацепція.
У вищевказаних випадках як додаткові методи контрацепції рекомендується застосовувати наступні негормональні методи: шийковий ковпачок зі сперміцидним гелем, презерватив або утримуватись від статевих контактів. Застосовувати календарний метод в цьому випадку не рекомендується.
Затримка менструального циклу.
Якщо є необхідність у відстрочці менструації, прийом таблеток потрібно продовжити з нової упаковки, без 7-денної перерви, за звичайною схемою. При відстрочці менструації можуть з’явитися проривні та мажучі кровотечі, але це не послабляє протизаплідної дії препарату. Регулярний прийом препарату Новінет можна відновити після звичайної 7-денної перерви.
Пропущені таблетки.
Якщо жінка забула прийняти таблетку своєчасно і після пропуску минуло не більше
12 годин, потрібно просто прийняти пропущену таблетку, а далі - продовжити прийом у звичний час. Якщо між прийомами минуло більше 12 год – це вважається пропуском таблетки, надійність контрацепції в цьому циклі не гарантується і рекомендується застосовувати додаткові методи контрацепції.
Якщо пропущено одну таблетку в перший або другий тиждень циклу, необхідно прийняти 2 таблетки наступного дня і потім продовжувати регулярний прийом, застосовуючи додаткові методи контрацепції до кінця циклу.
Якщо пропущено таблетку на третій тиждень циклу, слід прийняти забуту таблетку, продовжити регулярний прийом і не робити 7-денну перерву. Важливо пам’ятати, що у зв’язку з мінімальною дозою естрогену підвищується ризик овуляції та/або кров’янистих виділень, у випадку пропуску прийому таблетки, тому рекомендується застосувати додаткові методи контрацепції.
Що робити при блюванні або проносі.
Якщо після прийому препарату з’являється блювання або пронос, тоді всмоктування препарату може бути неповним. Якщо симптоми зникли протягом 12 год, потрібно прийняти ще одну таблетку додатково. Після цього слід продовжити прийом таблеток як звичайно. Якщо симптоми продовжуються більше 12 год, то необхідна додаткова контрацепція під час блювання або проносу та в наступні 7 діб.
Побічна дія.
Статеві органи: між менструальні кровотечі, аменорея після відміни препарату, зміни піхвового слизу, ріст фіброміоми матки, погіршення перебігу ендометріозу, поява піхвових інфекцій;
молочні залози: відчуття напруження, біль, збільшення, виділення молока;
очі: при користуванні контактними лінзами може підвищуватися чутливість рогівки;
центральна нервова система: головний біль, мігрень, зміни настрою, депресивний стан;
метаболічні зміни: затримка рідини в організмі, зміна маси тіла, зниження толерантності до вуглеводів.
Тяжкі побічні явища, при появі яких потрібно перервати курс прийому препарату: виникнення артеріальних та венозних тромбоемболічних захворювань (інфаркт міокарда, інсульт, тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок, тромбоемболія судин легень, тромбоемболія печінкових, мезентеріальних, ниркових судин або судин сітківки), гіпертонічна хвороба тяжкого або середнього ступеня тяжкості, поява статевих гормонозалежних пухлин, рак молочних залоз, реактивний системний червоний вовчак, хорея Сиденхема. Можливий розвиток доброякісної або злоякісної пухлини печінки у жінок, які тривалий час приймають гормональні протизаплідні засоби.
Протипоказання.
Вагітність або підозра вагітності;
гіпертонічна хвороба середнього або тяжкого ступеня;
порушення ліпідного обміну;
наявність або вказівка в анамнезі на артеріальні тромбоемболічні захворювання (інфаркт міокарда, цереброваскулярні захворювання);
ризик розвитку артеріальної або венозної тромбоемболії;
наявність венозної тромбоемболії в особистому або сімейному анамензі;
діабетична ангіопатія;
наявність або вказівка в анамнезі на тяжкі захворюваня печінки, холестатичну жовтяницю, гепатит, жовтяницю під час вагітності, при застосуванні ліків, які містять стероїди, синдром Дубіна-Джонсона або синдром Ротора, пухлини печінки, порфірії;
гепатит (до відновлення лабораторних показників і протягом трьох місяців після повернення цих показників в норму);
жовчнокам’яна хвороба;
наявність естроген залежних пухлин або підозра на них, гіперплазія ендометрію, генітальні кровотечі нез’ясованої етіології;
системний червоний вовчак: наявність в тому числі в анамнезі;
раніше відзначені: сильний свербіж, герпес геніталій, отосклероз або посилення симптомів отосклерозу під час попередньої вагітності або прийому стероїдів;
гіпер чутливість до компонентів препарату.
Відносні протипоказання:
За наявності будь-якого з нижче перерахованих станів у кожному випадку індивідуально оцінюються переваги або можливі негативні ефекти прийому пероральних протизаплідних засобів:
захворювання системи згортання крові;
всі захворювання, при яких з більшою вірогідністю формуються порушення кровообігу: прихована або наявна серцева недостатність, ниркова недостатність, а також наявність цих захворювань в анамнезі;
епілепсія або вказівки на неї в анамнезі;
мігрень або вказівки на неї в анамнезі;
жовчнокам’яна хвороба в анамнезі;
ризик розвитку естроген залежної пухлини або естроген залежних гінекологічних захворювань;
цукровий діабет;
наявність тяжкої депресії, в т. ч. в анамнезі;
серповидно клітинна анемія, оскільки в окремих випадках (наприклад, інфекції, гіпоксія) препарати, що містять естрогени при цій патології можуть провокувати явище тромбоемболії;
якщо з’являються відхилення в функціональних лабораторних параметрах печінки, прийом препарату потрібно припинити.
Стан жінки необхідно ретельно контролю вати. Якщо під час прийому препарату посилюється або з’являється будь-який з перерахованих станів, слід припинити прийом препарату та перейти до іншого, негормонального методу контрацепції.
Передозування. Після прийому великих доз протизаплідного засобу були описані такі симптоми передозування: виражений головний біль, диспептичні розлади, судоми литкових м’язів.
Лікування: якщо передозування виявлено в перші 2-3 год або було прийнято велику кількість таблеток, необхідно промити шлунок. Специфічного антидоту немає. Лікування симптоматичне.
Особливості застосування. Перед початком застосування протизаплідних таблеток потрібно зібрати детальний сімейний та особистий анамнез і пройти загальний та гінекологічний огляди (вимірювання артеріального тиску, лабораторні дослідження, дослідження молочних залоз та органів малого таза, цитологічне дослідження мазка) для виключення захворювань, ризик розвитку яких збільшується з прийомом пероральних контрацептивів. Ці дослідження необхідно періодично повторювати. Періодичні дослідження важливі, оскільки фактори ризику або протипоказання виявляються на початку прийому таблеток. Приймаючи рішення про прийом контрацептивів, слід оцінити співвідношення потенційного ризику та явних переваг у вигляді онкопротективних властивостей відносно раку яєчників та ендометрію.
Під дією пероральних протизаплідних таблеток – у зв’язку з естроген ним компонентом – може змінитися рівень деяких лабораторних параметрів (функціональні показники печінки, нирок, наднирників, щитовидної залози, показників згортання крові та фібринолітичних факторів, рівень ліпопротеїнів та транспортних протеїнів).
Необхідно контролю вати стан жінки з метою своєчасного виявлення тромбоемболічних ускладнень.
Ризик появи артеріальних або венозних тромбоемболічних порушень підвищується:
з віком;
при палінні (інтенсивне паління і вік понад 35 років вважаються підвищеним ризиком);
за наявності в анамнезі тромбоемболічних захворювань (наприклад, у батьків, брата або сестри). Якщо є підозра на генетичну схильність, необхідно перед застосуванням проконсультуватися зі спеціалістом;
при ожирінні (індекс маси тіла - вище 30 кг/м2);
при дисліпопротеїнеміях;
при гіпертонічній хворобі;
при захворюванні клапанів серця;
при фібриляції передсердь;
при цукровому діабеті;
при резистентності до активованого протеїну С, гіпергомо цистеїнемії, дефіциті протеїнів С та/або S, дефіциті анти тромбіну ІІІ, наявності антифосфоліпід них антитіл;
при тривалій іммобілізації, після великого оперативного втручання, після оперативного втручання на нижніх кінцівках, після тяжкої травми.
У цих випадках передбачається тимчасове призупинення курсу застосування препарату: бажано припинити прийом за 4 тижні до оперативного втручання, а відновити – через 2 тижні після ре мобілізації.
Захворювання, при яких можуть мати місце порушення кровообігу, як, наприклад, цукровий діабет, системний червоний вовчак, гемолітикоуремічний синдром, хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, серповидно клітинна анемія підвищують ризик розвитку венозних тромбоемболічних захворювань.
Ефективність препарату може знижуватися, якщо після декількох місяців його застосування з’являються нерегулярні, мажучі або проривні кровотечі. Якщо в період перерви не з’являється кровотеча або з’являються будь-які пов’язані з нею порушення і вагітність не підтверджена, прийом препарату потрібно продовжувати до кінця наступної упаковки. Якщо в кінці другого циклу не починається менструальноподібна кровотеча і не нормалізуються пов’язані з ним порушення, тоді потрібно припинити прийом таблеток і поновити його тільки після виключення вагітності.
Застосування препарату у період вагітності та годування груддю.
Тератогенної дії препарату не виявлено, якщо жінка приймала таблетки на початку вагітності.
У період годування груддю гормональні протизаплідні засоби зменшують виділення молока, змінюють його склад і в незначній кількості переходять в материнське молоко, тому застосування цих препаратів під час годування груддю не показано.
Вплив на здатність керувати авто транспортом або працювати зі складними механізмами. Дослідження не проводились.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Може спостерігатися порушення циклу або зниження ефективності Новінету при одночасному застосуванні з такими препаратами: спазмолітики, барбітурати, антибіотики (тетрациклін, ампіцилін, рифампіцин), гризеофульвін, проносні засоби та деякі лікарські рослини (наприклад, звіробій).
Пероральні протизаплідні засоби можуть зменшувати толерантність до вуглеводів, що підвищує потребу в інсуліні або в пероральних антидіабетичних засобах.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі 15 – 30 °С.
Термін придатності – 3 роки.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. 21 таблетка, вкрита оболонкою, в блістері; по 1 або 3 блістери в упаковці.
Виробник. ВАТ „Гедеон Ріхтер”.
Адреса. Н-1103, Будапешт, вул. Демреї, 19-21, Угорщина.