Для багатьох підлітків початок сексуального життя є елементом самоствердження , відмови від контролю й опіки батьків , входження в доросле життя. Про вагітність при цьому ніхто не замислюється : 85 % молодих людей обох статей , які вступають у сексуальні відносини , планують заводити дітей через 5-8 років від моменту сексуального дебюту.
Наявність непостійних сексуальних партнерів, у тому числі випадкових , сприяє підвищеному ризику захворювань, що передаються статевим шляхом ( ЗПСШ). До них відносяться сифіліс , гонорея , трихомоніаз , хламідіоз , уреаплазмоз , генітальний герпес, загострені кондиломи та інші куди більш небезпечні захворювання - ВІЛ , гепатит В і С. Все це становить величезну небезпеку для здоров'я підростаючого покоління і для здоров'я суспільства в цілому.
Небажана вагітність - інший вкрай неприємний наслідок незахищеного сексу. Вона загрожує першим абортом або незапланованими першими пологами.
Цієї проблеми можна легко уникнути , якщо правильно підібрати метод контрацепції. Які ж методи контрацепції оптимальні в підлітковому віці?
Одним з найпоширеніших , але найбільш неефективних методів контрацепції у підлітків є перерваний статевий акт . Згідно зі статистикою , з 100 пар , які користуються цим методом , близько 20-25 стикаються з проблемою небажаної вагітності. По-перше , не кожен підліток здатний контролювати себе в момент оргазму , а по-друге , деяка кількість сперматозоїдів виділяється на самому початку статевого акту разом з природною змазкою. Крім ненадійності цього методу , слід зауважити його шкідливість з психологічної і неврологічної точки зору.
Ще один поширений метод серед молоді - бар'єрна контрацепція . Бар'єрний метод контрацепції заснований на використанні засобів, що створюють механічне перешкоду для проникнення сперматозоїдів у піхву і матку . До них відносяться презервативи, діафрагми. Найпоширеніший з них - презерватив. Використання презерватива охороняє не тільки від небажаної вагітності , але і від зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, у тому числі ВІЛ - інфекцією. Однак контрацептивний ефективність презерватива у підлітків , через неправильне використання безпосередньо у момент статевого акту невисока, і становить 50-75 %.
Гормональна контрацепція є одним з найбільш надійних методів попередження вагітності , ефективність методу складає практично 100 % , і саме тому займає одне з провідних місць у світі серед методів регулювання народжуваності. Будь-яка протизаплідна таблетка - це , найчастіше , поєднання двох жіночих статевих гормонів - естрогену і гестагена , причому в мінімальних кількостях. Таблетки пригнічують секрецію гонадотропних гормонів , овуляторную функцію яєчників , підвищують в'язкість цервікального слизу , перешкоджаючи проникненню сперматозоїдів в порожнину матки. Таким чином , прийом таблеток запобігає овуляції і запліднення яйцеклітини не відбувається.