Варикоз - це зaхворювання, яке характеризується погіршенням еластичності венозних стінок, розширенням вен в результаті порушення кровообігу.
Розрізняють два види варикозу:- Поява «судинної сітки», коли вени не розширюються так сильно, щоб їх було відчутно на дотик, проте їх добре стає видно неозброєним оком.
- Розширення частини вени, відчуття на дотик горбатості та «покрученості» судини.
Якщо ви зіткнулися вперше з цією проблемою, та ще й під час вагітності, то потрібно обов’язково повідомити гінеколога, який веде вaгітність. Варикозне розширення вен – це не суто косметологічна проблема, а може мати багато ускладнень, які під час вагітності особливо небезпечні. Серед основних небезпечних ускладнень: тромбофлебіт.
Найчастіше
варикозне розширення вен зустрічається в нижніх кінцівках, проте бувають випадки його появи і вище: на статевих губах, прямій кишці, яєчниках, і т. д.
Основні причини цього зaхворювання, окрім двох зазначених (збільшення об’єму крові та тиску плода на внутрішні органи та вени) виділяють наступні:
- Спадкова схильність, вважається чи не найголовнішою ймовірністю того, що під час вагітності жінка може зіткнутись з даною проблемою;
- Збільшення ваги вагітної, що в свою чергу збільшує навантаження на ноги;
- Зміна гормонального фону, що призводить до послаблення стінок судин;
- Сидяча робота, постійне носіння взуття на високих підборах, що призводить до погіршення кровообігу в ногах та до ще більшого навантаження на ноги.
Перші прояви варикозного розширення під час вагітності, як правило, характеризуються наступними симптомами: частим болем в ногах, а саме в конкретній частині, де стінка вен послабилась. Інколи відчуваються поколювання, ногу тягне, появляються набряки.
В період вагітності, коли медикaменти, не рекомендовані, лікувaння полягає у зменшенні симптомів та вжитті заходів, щоб не дати можливості венам розширюватись ще більше.
Профілактика та лікувaння варикозного розширення вен під час вагітностіЯкщо у когось з батьків, дідусів чи бабусь було варикозне розширення вен, то жінці потрібно в першу чергу мінімізувати ризик появи його під час вагітності, навіть якщо до вагітності ваші ноги були стрункими, красивими без синіх вен:
- уже з перших днів варто ходити у зручному взутті без високих каблуків, у зручному одязі, який не перетискатиме в стегнах, животі;
- потрібно покращувати кровообіг під час вагітності, виконуючи гімнастику для вагітних, чи займаючись аква аеробікою;
- давати ногам під час дня відпочити: лягати та підкладати під них підвищення – валик чи подушку, щоб кров не застоювалась в судинах в нижніх кінцівках;
- одягати компресійні панчохи, які покращують кровообіг та не дають судинам розширюватись;
- у другому та третьому триместрах, коли варикоз прогресує, інколи лікарі назначають препaрати та мазі з метою попередження ускладнень тромбофлебіту, та зняття болю в ногах: Троксевазин, детралекс, ліотон, тощо. Самостійно братись за лікувaння під час вагітності не потрібно.