Вчені Північно-Західного університету (США) прийшли до висновку, що у жінок, що мають кілька дітей, спостерігаються ознаки прискореного клітинного старіння.
У дослідженні взяли участь близько тисячі філіппінських жінок у віці 20-22 року. При цьому 102 жінки мали дві дитини і 28 - трьох дітей. 507 учасниць ніколи не були вагітними, у решти була в тільки одна дитина. Вчені вивчили у них такі біологічні маркери старіння, як довжина теломер і епігенетичний вік, тобто кількість епігенетичних змін, які зазвичай збільшується з роками.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нестача води в організмі: основні симптомиВиявилося, що кожне народження дитини викликало клітинні зміни, еквівалентні старінню, в середньому, на 0,5-2 роки. Так, теломери "старіли" на 0,34-3,67 року, а епігенетичний вік збільшувався на 0,29-0,63 року. При цьому рання вагітність більше впливає на скорочення теломерів, особливо у тих жінок, що завагітніли в підлітковому віці.
Однак при цьому вчені відзначають, що під час самої вагітності епігенетичні статус клітин не демонструє ознак старіння. Це вказує на існування імунологічних та фізіологічних зрушень, що відбуваються при розвитку плода і включають підвищення рівня естрогену і зміни складу імунних клітин. Естроген може знижувати рівень окисного стресу і захищати теломери від пошкодження.