Нині це захворювання діагностують навіть у 25-30-річних дівчат та жінок. Чому вона виникає? Не можна однозначно назвати причини розвитку мастопатії, але можна виділити фактори ризику виникнення цієї недуги. Передусім до них належать гінекологічні проблеми, гормональні порушення, безпліддя, порушення менструального циклу, раннє статеве дозрівання, пізні (після 26 років) пологи, нерегулярне статеве життя, сексуальна незадоволеність (близько 80% жінок, які страждають на мастопатію, не відчувають сексуального задоволення) тощо.
Суттєво впливають на здоров’я жінки, зокрема і на грудні залози, стреси. Стресами для жіночого організму є і надмірні фізичні навантаження (так у спортсменок часто трапляються порушення ритмічності менструальних циклів), і психологічні фактори (напруження на роботі, бідність та фінансове неблагополуччя, сварки в сім’ї тощо).
Спостереження мамологів за жінками дали життя такій характеристиці мастопатії, як «істерична пухлина», а патологія грудної залози на фоні хронічного стресу дістала неофіційну «лейбу» — «грудь ділової леді». Одне слово, стрес різко змінює стан грудної залози як функціонально (відчувається набряк, ниючий біль), так і анатомічно (появляються кисти та ущільнення в тканині залози).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Полікізтоз яйників: як розпізнати небезпекуАле життя таке, що стресових ситуацій не уникнути. Доволі часто жінки, аби розслабитися, зняти напругу, п’ють спиртне, викурюють багато цигарок або просто «заїдають» стрес. Але такі методи розслаблення організму ведуть лише до посилення хворобливості грудей. Цигаркові канцерогени всмоктуються в кров і потрапляють у протоки грудних залоз. Тютюн є головним джерелом надходження важкого металу кадмію в організм жінки-курця, що супроводжується порушенням цинк-залежного рецептора естрогену та низки цинкових регуляторів роботи ДНК. «Заїдання стресу» нерідко призводить до надмірної ваги і провокує надмір естрогенів та стимуляцію поділу клітин у грудній залозі, що також негативно впливає на грудну залозу.