Час появи менопаузи в більшості випадків зумовлене генетично. Жінки, у яких настання клімаксу пов'язано з природними процесами в організмі, зазвичай стикаються з явищем після 40 років. Сам процес згасання репродуктивної функції може тривати кілька років.
Першим симптомом клімактеричного періоду є порушення менструального циклу. Можуть спостерігатися скачки настрою, зменшення сексуального бажання, пітливість, прискорене серцебиття, головний біль, вагінальна сухість, біль під час статевого акту і порушення сну. Деякі з проявів можуть тривати кілька років і значно погіршувати якість життя пацієнтки.
Перименопауза є первинною стадією клімаксу, яка зазвичай починається в 40-45 років. В даний період жінки можуть відчувати деякі симптоми, наприклад, порушення регулярності місячних або часті приливи жару. Після останньої менструації починається сама менопауза, яка триває близько року і характеризується розладами сну, вагінальною сухістю і іншими проявами. Через рік настає постменопауза, що триває до кінця життя жінки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ранній клімакс: причини його передчасного виникненняЗакінчення клімаксу може бути визначено, якщо у жінки протягом 12 місяців не спостерігалося менструацій. Можливо також проведення аналізів на вміст фолікулостимулюючого гормону в крові, кількість якого підвищується в результаті порушення функцій яєчників. Падіння естрогену може вказувати на появу симптомів клімактеричного періоду.
Ряд медичних процедур і пов'язаних з ними патологічних станів здатні викликати раніше настання менопаузи. Наприклад, видалення яєчників (оофоректомія) призводить до негайного клімаксу. В даному випадку не відбувається перименопаузи і після операції жінка буде одразу відчувати класичні симптоми клімактеричного періоду.
Променева і хімічна терапії при лікуванні ракових захворювань також є частою причиною передчасного порушення здатності до запліднення. В такому випадку ознаки клімаксу можуть з'явитися як у процесі терапії, так і через кілька місяців після її завершення. Близько 1% всіх жінок можуть вступити в період згасання функції яєчників задовго до настання 40 років. Фахівцям досі невідомі чинники, через які у пацієнток відбувається рання менопауза, проте наголошується, що велику роль грають генетика і наявність в організмі будь-яких аутоімунних процесів.