Вчені з Університету Оулу в Фінляндії за результатами дев'ятирічного дослідження прийшли до висновку, що «сови» в два рази менш ефективні на роботі, ніж «жайворонки»
Ефективність в роботі «сов» і «жайворонків»
Людей з добового хронотипу ділять на ранкових «жайворонків» і вечірніх «сов». Фахівці вирішили оцінити, як впливає хронотип на ефективність в роботі і на здоров'я в старості.
В основу аналізу лягли дані постійного популяційного дослідження, в якому брали участь 12058 дітей - 6169 хлопчиків і 5889 дівчаток, які народилися в Північній Фінляндії в 1966 році.
Коли учасникам виповнилося 46 років вони пройшли опитування, в якому оцінили результати своєї роботи і стан здоров'я, а також дали характеристику свого способу життя. За цими даними вчені зробили висновок про їхній природній хронотип.
Таким чином, для аналізу відібрали 2672 чоловіків і 3159 жінок, за якими була докладна інформація.
Станом на 2012 рік всі вони працювали. За ними спостерігали наступні чотири роки, щоб дізнатися, хто з них припинить працювати і вийде на пенсію по інвалідності. За цей період 84 людини отримали пенсію по інвалідності, а 17 осіб - померли.
Крім цього, вчені прийшли до висновку, що в порівнянні з «жайворонками», «сови» мали занижені оцінки за параметрами сну і здоров'я - вони частіше повідомляли про недосипання і безсоння. Також вони частіше позбавлялися сім'ї або роботи.
У «сов», крім іншого, виявився вищим ризик дострокового виходу на пенсію по інвалідності, причому «сови» -чоловіки виходили на пенсію по інвалідності в три рази частіше, ніж їх однолітки- «жайворонки».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Яка їжа стимулює ріст дитини?
Як покращити здоров'я дітей від народження та до 4 років?
Легендарний вафельний торт буде ще смачнішим з цим рецептом (відео)
Вареники по-полтавськи - наче пухкі хмаринки з начинкою