Інфаркт міокарда, інсульт, пневмонія - далеко не повний перелік наслідків, до яких деколи приводить заклик «Закаляйся, як сталь!», якщо відгукнутися на нього не по розуму, а в обхід здорового глузду
Чи може загартовування підірвати здоров'я?
Водні процедури
Здоровий глузд говорить: процес гарту можна починати з стрибка в ополонку. У кращому випадку вам буде забезпечена застуда, але купання в купелі може закінчитися і набагато гіршим. Так що не зайве процитувати «Застав дурня Богу молитися - він і лоба розіб'є». І згадати екзальтовану дамочку, яка полізла в воду при двадцяти з мінусом; результат - двостороннє запалення легенів і квиток на той світ без будь-яких коронавірусів. На щастя, з того світла даму витягли медики.
Але і герої в білих халатах можуть залишитися без роботи, якщо різкий перепад температур призведе до інсульту або ж до інфаркту.
Операція «адаптація»
А тому порада: замініть ополонку душовою кабінкою. Температура води з душу повинна стартувати хоча б з 30-ти градусів, знижуючись потім кожен день на одну поділку і в кінцевому підсумку зупинившись на 15-ти. Втім, верхня і нижня температурні кордони можуть бути відповідно вище і нижче: 40 проти 13-ти градусів - якщо ви використовуєте контрастний душ. Теж, до речі, варіант для поетапного щадного загартовування. Перепад в показниках термометра абсолютно не критичний: більш того, він сприяє зміцненню кровоносних судин і в подальшому допомагає, наприклад, адаптуватися до аномальних погодних змін. В результаті головні причини ГРЗ - раптова зміна температурного фону, несподіване переохолодження - не приведуть до лікарняного ліжка.
Моржем ти можеш і не бути ...
Однак навіть нешкідливий на вигляд душ - душитель здоров'я, коли є скарги на самопочуття. Найменше нездужання може стати перешкодою до підняття імунітету під струменями води. Адже загартовування - це не курс лікування, а комплекс профілактичних заходів, тому будь-яка недуга (хоч хронічний, хоч щойно придбаний) після відвідування душової кабіни може помітно посилитися. Все одно як, якщо б в ополонку без підготовки і тренування стрибнув в цілому здоровий, але початківець морж. Точніше, кандидат в моржі.
... Але загартованим стати зобов'язаний
І ще один «шлагбаум» на шляху до оздоровляючої воді - поважний вік. Він частенько змушує ставитися з обережністю до вибору тих чи інших способів загартовування. Про конкретні протипоказання краще за всіх експертів може розповісти лікуючий лікар: приймати такі процедури без консультацій фахівця означає в буквальному сенсі «лізти в воду, не знаючи броду». Вивчення «броду» - дорогоцінного здоров'я - дасть пенсіонеру розуміння, чи потрібно йому загартовуватися. Або, може, є резон обмежитися присіданнями і скандинавської ходьбою? Щоб, як і у випадку з любителькою крижаних ванн, лікарям не довелося не їсти і не спати, рятуючи без п'яти хвилин небіжчика.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 ознак, що дитина не висипається
Що не можна забороняти дітям?
Салат з крабовими паличками, сиром і помідорами
Класичний чізкейк з мандаринами: зможе приготувати кожен