Онкодерматолог розповіла, люди яких фототипів більш схильні до веснянок, а також більш небезпечної їхньої версії - лентіго
Що таке веснянки і у кого вони з'являються?
Веснянки або невеликі пігментні плями на шкірі найчастіше з'являються у молодих світлошкірих людей. Причому, особливо часто вони виникають у рудоволосих.
За словами онкодерматолога Наталії Гайдаш, поява темних плям на шкірі - це своєрідна захисна реакція шкіри на сонячне світло і ультрафіолет. Чи багато їх буде і якої інтенсивності - багато в чому залежить від фототипу людини.
- Фототип визначають три фактори: колір шкіри, волосся і очей. Чим все світліше, тим фототип менше. Таким чином, до першого фототипу належать люди з дуже світлою шкірою і очима. Шкіра швидко обгорає на відкритому сонці. Якщо волосся і шкіра починають темніти «від сонця», а очі залишаються світлими, це другий фототип, третій - це коли у людини більше темна шкіра, більш темне волосся, а очі можуть бути як блакитними, так і карими. Четвертий тип - зовсім темні, і п'ятий - негроїдної раси, - сказала Наталія Гайдаш.
Як правило, веснянки покривають відкриті частини тіла (обличчя, плечі, руки та ін.) У людей першого і другого фототипів, при третьому ж вони зустрічаються вкрай рідко.
Схожі, але не веснянки
Досить часто буває так, що темні цятки люди плутають з веснянками. Але насправді це не вони. А їх більш небезпечна для здоров'я «версія» - лентіго. Це теж пігментація, але яка виникає частіше у дорослих людей і є одним з провісників раку шкіри.
- Лентіго, яке дуже схоже на веснянки, може триматися на протязі тривалого часу, на відміну від веснянок, які йдуть з настанням холодів, - сказала лікар.
За її словами, лентіго небезпечні тим, що є по факту опіками шкіри. І їх слід завжди контролювати, консультуючись з дерматологом, так як вони можуть виявитися початковою стадією раку шкіри.
- Іноді лентіго може бути лентіго-меланомою, дуже жорстким раком шкіри, тому людям з першим і другим фототипом, які схильні до появи веснянок, потрібно восени приходити до лікарів, щоб вони робили їм дерматоскопічне дослідження і відокремлювали зерна від плевел, - порадила Наталія Гайдаш.