Попри усталену думку, хвороби Альцгеймера і Паркінсона можуть бути викликані не тільки генетикою або перенесеними інфекційними захворюваннями. Вчені з'ясували, що одним із факторів, що призводять до цих тяжких захворювань, є поява амілоїдних фібрил, а вони, у свою чергу, накопичуються в судинах під впливом цілого ряду бактерій і білків, у тому числі і тих, що надходять з їжею
Амілоїдні фібрили можуть тривалий час накопичуватися в організмі та призводити до зростання бляшок у судинах, що у свою чергу викликає масову загибель клітин та погіршує стан організму.
Раніше амілоїдні структури вважали супутніми хвороби, але зараз вчені схильні вважати, що фібрили здатні брати участь у її формуванні.
Власне, сам факт, що хвороби Альцгеймера або Паркінсона найчастіше вражає людей похилого віку, вчені пояснюють тим, що з віком в організмі людини просто не залишається сил, щоб ліквідувати білкові структури.
При цьому саме лікування пацієнтів, яким діагностовано, наприклад, хворобу Альцгеймера, в основному спрямоване на усунення симптомів та покращення якості життя. Але сам факт, що цей стан викликається конкретними речовинами, уможливлює створення ліків, що усувають причину хвороби.
За словами вченної Ганни Сулакцой, у ході досліджень було виявлено безліч амілоїдних фібрил, вони мають схожу морфологію, але по-різному впливають на клітини та рівень токсичності у них також різний. Крім того, вчені встановили, що існують фактори, які руйнують амілоїди та змінюють їхню патогенність. А це, в перспективі, може бути використане для створення ліків.
Ще одне несподіване відкриття - виявилося, що білки в багатьох звичних речовинах мають амілоїдогенні властивості. Наприклад, у лабораторних дослідженнях широко застосовується флуоресцентний біомаркер sfGFP, з'ясувалося, що він здатний формувати амілоїдні фібрили. Крім того, виявилося, що такими ж властивостями володіє безневинний, здавалося б, білок віцелін, що міститься в садовому горошку.