Наявність трьох або більше дітей у порівнянні з двома дітьми негативно впливає на когнітивні функції у літньому віці.
Багатодітність та когнітивні функції
Це перше дослідження, присвячене зв'язку високої фертильності та когнітивних здібностей у старості. Висновки представлені у журналі Demography.
"Розуміння факторів, що сприяють оптимальним когнітивним здібностям у похилому віці, необхідне для забезпечення успішного старіння на індивідуальному та громадському рівнях, особливо в Європі, де сім'ї стали меншими, а населення стрімко старіє", — розповідає доктор Вегард Скірбекк, професор кафедри народонаселення та здоров'я сім'ї.
Дослідники проаналізували дані Огляду здоров'я, старіння та виходу на пенсію в Європі (SHARE), щоб з'ясувати, як наявність трьох або більше дітей у порівнянні з двома дітьми впливає на когнітивні функції у літньому віці. Отримані дані свідчать, що наявність трьох або більше дітей у порівнянні з двома пов'язана з погіршенням когнітивних функцій у літньому віці. Вчені також виявили, що цей ефект однаковий як для чоловіків, так і для жінок.
Фертильність може впливати на пізнання у пізньому віці кількома шляхами. По-перше, народження додаткової дитини часто пов'язане зі значними фінансовими витратами, знижує дохід сім'ї та збільшує ймовірність потрапляння за межу бідності, тим самим знижуючи рівень життя всіх членів сім'ї.
По-друге, народження додаткової дитини пов'язане з виведенням жінок з ринку праці, меншою кількістю робочих годин та нижчими зарплатами. Наявність роботи позитивно впливає на когнітивні функції чоловіків та жінок.
По-третє, народження дітей може викликати стрес, впливати на ризиковану для здоров'я поведінку та на когнітивний розвиток дорослих. Батьки з великою кількістю дітей можуть відчувати більше стресу, вони менше часу для відпочинку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Чому не можна проколювати вуха дівчаткам до 14 років?
Поради батькам, як навчити дитину захищати себе від булінгу