Вчені з Федеральної політехнічної школи Лозанни (Швейцарія) провели дослідження та встановили, як цераміди пов'язані з ослабленням м'язів у міру старіння.
Про це повідомляє Nature.
Відомо, що цераміди мають значення для нашого організму. Насамперед як компонент клітинних мембран, які захищають клітину. Внаслідок цього їх додають у різні засоби для догляду за тілом.
Однак у рамках нового дослідження було встановлено, що цераміди пов'язані із віковим ослабленням м'язів. Вчені проводили експерименти з лабораторними мишами і встановили, що у старості їх у м'язах дуже багато церамідів, що пов'язано з збоєм у роботі білків.
Останні перетворюють жирні кислоти та амінокислоти на цераміди. Коли білки «ламаються», вони починають виробляти набагато більше церамідів, ніж потрібно людському організму.
Вчені поцікавилися, як можна вплинути на ці процеси, щоб надлишок церамідів не вироблявся. Вони ввели літнім гризунам блокатори церамідного синтезу, що запобігло втраті м'язової маси, а також дозволило тваринам зберегти силу та витривалість.
Вивчення того, як блокуються цераміди, показало, що через введення блокатора відбувається активація м'язових стовбурових клітин, через що м'язи ростуть і стають сильнішими.
Далі було встановлено, як ці знання можна використовувати людям. Виявилося, що 25% учасників експерименту віком від 70 до 80 років мали природний блокатор церамідів.
Йдеться про особливу мутацію в гені, що відповідає за їх синтез. Така людина здатна довше ходити та має велику силу, завдяки чому старіє з комфортом.
Таким чином, дослідження на тваринах може бути корисним і для людства. Наразі вчені займуться розробкою блокаторів церамідів, які зможуть приймати люди. Якщо в цій сфері вдасться досягти успіхів, то, можливо, в майбутньому люди похилого віку, які спокійно виконують складні фізичні вправи, не будуть рідкістю.