Набір надлишкової маси тіла внаслідок подібної роботи - настільки поширене явище, що дієтологи вивели його в окрему класифікацію, іменовану «офіс 7». Зазначене поняття означає, що 45% трудящих набирають близько семи кілограмів зайвої ваги в перші три місяці після прийняття на сидячу роботу.
Якщо активно рухатися на роботі майже не вдається, а на тренування в спортзалі просто немає часу, запобігти набір зайвої ваги допоможе «дієта менеджера».
Дієтологи підрахували, що людині, що займається малорухливим працею, необхідно розподіляти свій добовий раціон харчування таким чином: сніданок - 25%, обід - 35%, полудень - 15% і вечеря - 25%, від денної норми споживання кілокалорій.
Як видно з розрахунків, сніданок і вечеря повинні бути рівноцінними, але у багатьох перший не набере і половини норми калорій другого. Крім цього, вечеря по харчової цінності нерідко обганяє обід.
Принципи складання меню «дієти менеджера»
- Введіть у меню достатню кількість овочів і фруктів - природних джерел клітковини. З хлібобулочних виробів віддавайте перевагу продуктам з борошна грубого помелу.
- Обмежте солодке, так як цукор є не стільки паливом для мозку, скільки передумовою до набору зайвої ваги, адже під час роботи за столом калорії на рух не витрачаються. З цієї ж причини необхідно утримуватися від жирної їжі.
- Не робіть основою раціону смажені та жирні страви, а також сосиски, томати, кислу капусту, баклажани і картоплю. У їх складі міститься тирамін, який сприяє підвищенню рівня норадреналіну, тобто хімічного стимулятора мозку. Особливо не рекомендується прийом перерахованих продуктів у вечірній час.
- Вживайте каву в першій половині дня, оптимально, до п'ятнадцяти годин, після - лише соки, чай і мінеральну воду. Останній прийом рідини повинен відбутися не пізніше, ніж за дві години до відходу до сну.
- Подбайте про те, щоб у вашому раціоні були присутні в належній кількості біологічно активні речовини - кальцій, магній, цинк і селен, які витрачаються нервової та ендокринної системами організму в стресових ситуаціях в першу чергу.
- Введіть у раціон достатню кількість водорозчинних вітамінів, таких як С, Е і групи В. Вітаміни нормалізують функції надниркових залоз під час викиду в кров адреналіну в стані стресу. Для підвищення стресостійкості та збереження холоднокровності в будь-яких обставинах, додатково споживайте метіонін і фолієву кислоту.