Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Бронхоектатична хвороба

Категорія: 

Бронхоектатична хвороба - хронічне нагноєння бронхіального дерева з локальним розширенням бронхів (бронхоектази), переважно у нижніх сегментах. Важлива роль у виникненні бронхоектазів належить місцевій обструкції бронхів, їх уродженій неповноцінності внаслідок недорозвинення хрящової тканини, спадковим дефектам структури і функції війок миготливого епітелію, муковісцидозу і селективному дефіциту IgA. Діти з такими змінами схильні до рецидивуючих запальних процесів у бронхолегеневій системі, тому нерідко хвороба розпочинається в дитячому віці.

Клініка бронхоектатичної хвороби



У клінічній картині в фазі загострення домінує кашель з виділенням великої кількості гнійного або слизово-гнійного мокротиння, переважно вранці. Температура тіла субфебрильна. Хворого турбують біль у грудній клітці, пітливість, задишка при фізичному навантаженні. Після виділення великої кількості гнійного мокротиння температура тіла нормалізується. Нерідко буває кровохаркання. Зібране у скляну банку мокротиння під час відстоювання розподіляється на два шари: верхній шар - в'язка рідина з слиною, нижній - гнійний секрет. У дітей з бронхоектазами спостерігаються схуднення, відставання у фізичному розвитку, блідість шкіри. Пальці можуть мати вигляд барабанних паличок, відзначаються трофічні розлади в ділянці нігтів. При аускультації вислуховують різнокаліберні вологі хрипи, які зникають після відкашлювання мокротиння.

Діагностика бронхоектатичної хвороби



Характерні рентгенологічні зміни: зменшення об'єму легені на боці ураження, ніздрюватість на тлі підсиленого і деформованого легеневого малюнку, перибронхіальний склероз, високе розташування купола діафрагми зі зміщенням середостіння. Остаточний діагноз ставлять після проведення бронхографії на підставі виявлення мішкоподібних або циліндричних бронхоектазів.

Лікування бронхоектатичної хвороби



В фазі загострення з консервативних методів лікування важливе значення мають антибактеріальна терапія і заходи щодо поліпшення дренажної функції бронхів. Призначають курсове лікування антибіотиками (доцільно визначити чутливість мікрофлори до них) і сульфаніламідними препаратами. В спеціалізованому відділенні або пульмонологічному кабінеті віддають перевагу інгаляційному введенню лікарських засобів. Проводять інгаляції соку часнику, цибулі, настою евкаліпту. Призначають лікувальну бронхоскопію, метою якої є відмивання асептичним розчином (наприклад, фурациліну) гнійного вмісту і видалення його з просвіту бронхів. Після повторних санацій через бронхоскоп вводять антибіотики, протеолітичні ферменти (трипсин, хімотрипсин), ацетил цистеїн, бромгексин. Хворим показаний позиційний дренаж декілька разів на добу, при цьому потрібно знайти таке положення тіла, яке б найбільшою мірою сприяло відходженню мокротиння. Санацію бронхіального дерева можна робити з допомогою ендотрахеальних вливань через гумовий катетер або гортанним шприцом. У зв'язку з великою втратою білків з гнійним мокротинням хворому показана дієта з підвищеним вмістом білків, а також вітамінів і жирів. У разі обмеженого патологічного процесу рекомендують хірургічне лікування, яке проводять після ліквідації загострення.

У фазі ремісії хворому потрібен диспансерний нагляд, показані загальнозміцнювальна терапія (неробол, ретаболіл, вітаміни групи В, переливання плазми тощо), кліматотерапія на Південному березі Криму або в лісистій місцевості сухої і теплої пори року.

Прогноз залишається серйозним. При загостренні працездатність тимчасово втрачається. Смерть настає від легеневої кровотечі, легенево-серцевої недостатності або внаслідок амілоїдозу внутрішніх органів.

Профілактика полягає у своєчасному й повноцінному лікуванні гострих і хронічних запальних процесів у бронхах.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus