Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Системний червоний вовчак

Категорія: 

Системний червоний вовчак - хронічна автоімунна хвороба з системним ураженням сполучної тканини. Етіологія її невідома. До провокуючих чинників належать інсоляція, інфекція, вакцинація, приймання деяких лікарських засобів. У патогенезі захворювання провідну роль відіграють імунопатологічні реакції. Внаслідок зниження впливу Т-супресорів і підвищення активності В-лімфоцитів підсилюється продукція автоантитіл до ядер різних клітин. При реакції антиген - автоантитіло - комплемент утворюються імунні комплекси, які відкладаються у різних органах і тканинах, викликаючи імунне запалення. Хворіють переважно молоді жінки.

Клініка системного червоного вовчака


Клініка характеризується полісиндромністю. Їй властива така тріада: поліартрит, полісерозит і ураження шкіри. Суглобовий синдром перебігає як артралгія, гострий або підгострий поліартрит. Уражаються переважно міжфалангові і променевозап'ясткові суглоби, досить рідко спостерігаються контрактури. Поліартрит поєднується з міалгією і осалгією. На шкірі спостерігаються еритематозні висипання, капілярити, трофічні розлади. Типовими є еритематозні вогнища на носі і щоках з чіткими контурами у вигляді метелика. Плеврит частіше двобічний, характеризується невеликим вмістом ексудату. Вовчаковий кардит нерідко захоплює всі шари серця. Хворі скаржаться на задишку, сухий кашель, тахікардію, кардіалгію. При перикардиті вислуховується шум тертя перикарда. Нерідко в патологічний процес утягуються легені, хворого турбує біль у грудях, кровохаркання. Внаслідок приєднання вовчакового гепатиту збільшені печінка і селезінка. Спленомегалія нерідко поєднується зі збільшенням лімфатичних вузлів. Більш ніж у половини хворих діагностують вовчаковий нефрит. Він перебігає з артеріальною гіпертензією, нефротичним і сечовим синдромами з наступним розвитком хронічної ниркової недостатності. До загальних симптомів належать гарячка, значне зменшення маси тіла, загальна слабість. Виділяють гострий, підгострий і хронічний варіанти перебігу хвороби. Різке загострення перебігу системного червоного вовчака одержало назву вовчакового кризу.

Діагностика системного червоного вовчака


Зміни крові залежать від ступеня активності процесу. Виявляють ознаки анемії, лейкопенію, тромбоцитопенію, збільшення ШОЕ. Наслідком автоімунних процесів може бути панцитопенія. Діагностичне значення має виявлення у крові вовчакових клітин (LE-клітин) - нейтрофільних лейкоцитів з гомогенною субстанцією в центрі і відтисненим до периферії ядром. Підвищується титр протиядерних антитіл. При диференціальній діагностиці необхідно виключити вузликовий періартеріїт, інфекційний ендокардит, ревматоїдний артрит, медикаментозний алергоз.

Лікування системного червоного вовчака


В фазі загострення хворих госпіталізують і лікують у ревматологічному або терапевтичному відділенні. Патогенетична терапія полягає у призначенні глюкокортикоїдів. Доза преднізолону залежно від ступеня активності хвороби і ураження внутрішніх органів коливається від 20 до 120 мг на добу, частіше в межах 40-60 мг на добу. Тривалість лікування - до 1-1,5 міс з переходом на підтримуючу дозу преднізолону (10-20 мг на добу) в амбулаторних умовах. Глюкокортикоїди часто поєднують з нестероїдними протизапальними препаратами, антиагрегантами, антикоагулянтами. Для частини хворих виявляється ефективним тривале приймання делагілу по 0,25-0,5 г на добу. За відсутності клінічного ефекту призначають такі сильні імунодепрссанти, як азатіоприн, циклофосфан; використовують гемосорбцію, плазмаферез. Необхідно виключити інсоляцію, фізіотерапевтичні процедури, введення вакцин і сироваток. Санаторно-курортне лікування не показане. Хворі підлягають диспансерному нагляду. Прогноз несприятливий при гострому перебігу хвороби. Своєчасна патогенетична терапія при хронічному перебігу системного червоного вовчака подовжує тривалість життя до 10 років і більше зі збереженням працездатності.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus