Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки

Категорія: 

Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки - загальне хронічне рецидивуюче захворювання, яке характеризується сезонними загостреннями та наявністю виразки в стінці шлунка чи дванадцятипалої кишки. Частіше спостерігається у людей віком 25-50 років, причому у чоловіків у 7-10 разів частіше, ніж у жінок. Серед причин виникнення хвороби особливого значення надають розладам функції нервової системи, а також гормональним, нейрогормональним та місцевим порушенням механізмів шлункової секреції.

Клініка виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки


Клініка багатолика. Варіабельність її зумовлена віком, статтю, загальним станом хворого, локалізацією виразкового дефекту, наявністю ускладнень. Провідним симптомом є біль. Він характеризується сезонністю, пов'язаний з споживанням їжі, її кількістю і якістю. Нерідко біль, що має наростаючий характер, зменшується після блювання, споживання їжі або застосування тепла. За часом його появи після їди розрізняють біль ранній (через 0,5-1,5 год), пізній (через 2-5 год), нічний та голодний. Біль локалізується по середній лінії між мечоподібним відростком та пупком, може віддавати у грудину, ліву лопатку, поперек, у ліву половину грудної клітки. Блювання виникає на висоті болю без попередньої нудоти, і після нього настає полегшення. Часто спостерігаються печія й відрижка (повітря або кислого вмісту). Апетит збережений, інколи навіть підвищений. Загострення хвороби настає восени та навесні, але може траплятися й іншої пори року.
При обстеженні хворого виявляють болючість у надчерев'ї або праворуч і више від пупка. При залученні в патологічний процес очеревини відзначається м'язовий захист. Наявність шуму плескоту в правій половині надчеревної ділянки свідчить про порушену евакуаторну функцію шлунка або значну шлункову секрецію.
Ускладнення виникають при тривалому перебігу хвороби. Пенетрація виразки в сусідні органи характеризується тривким болем у надчеревній ділянці. На клінічну картину виразкової хвороби нашаровуються симптоми запалення того органа, куди пенетрує виразка (підшлункова залоза, печінка, позапечінкові жовчні шляхи, діафрагма тощо).
У клінічному перебігу рубцевого стенозу воротаря шлунка виділяють три стадії: компенсації, субкомпенсації і декомпенсації евакуаторної функції шлунка. Ознакою І стадії є більта відчуття тягаря в надчеревній ділянці протягом 1-1,5 год після вживання їжі. Приєднання спорадичного або постійного блювання, яке приносить полегшення, свідчить про зрив компенсації евакуації вмісту шлунка в дванадцятипалу кишку. В цій стадії при обстеженні хворого виявляють розширення меж шлунка та шум плескоту; незначне зменшення маси тіла. Стадія декомпенсації проявляється постійним тупим болем у животі, відрижкою, втратою апетиту, виразним зменшенням маси тіла. Тимчасове полегшення настає після промивання шлунка з допомогою зонда. Нижня межа шлунка визначається значно нижче від пупка. Шлунково-кишкова кровотеча виникає внаслідок роз'їдання кровоносної судини в ділянці виразки. Проявляється блюванням кров'ю та дьогтеподібними випорожненнями. Значна кровотеча може супроводжуватись потьмаренням свідомості, запамороченням, колапсом, падінням артеріального тиску, прискоренням пульсу.

Перфорація виразки


В її клінічному перебігу виділяють три періоди: шоку, позірного (мнимого) благополуччя, або 'зрадницький', і прогресуючого перитоніту. Головними симптомами є біль, напруження м'язів черевної стінки та виразковий анамнез. Біль у животі раптовий, різкий, який порівнюють з ударом кинджала. Спочатку він локалізується в підреберній ділянці, а згодом швидко поширюється по всьому животі. Біль буває дуже сильним, хворий при цьому покривається холодним потом, блідне. Напруження м'язів черевної стінки виявляють при пальпації. У випадку перфоративної виразки воно буває настільки виразним, що живіт називають дерев'яним або дошкоподібним. Виразковий анамнез має суттєве значення, проте він може бути відсутній і перфорація настає серед повного здоров'я - 'німа' виразка, частота якої коливається від 2 до 37 %. До ознак перфорації виразки належать блювання, затримка випорожнень, газів, сильна спрага. При перкусії нерідко удається встановити наявність рідини і газу в черевній порожнині та зникнення печінкової тупості.
В період шоку стан хворого тяжкий. Він блідий, байдужий, покритий холодним потом; губи ціанотичні, риси обличчя загострені, кінцівки холодні. На запитання хворий відповідає пошепки, лежить на боці з підібганими нижніми кінцівками. Артеріальний тиск знижений, пульс сповільнений, дихання часте, поверхневе. В подальшому симптоми шоку поступово зникають, загальний стан і самопочуття поліпшуються. Настає другий період - позірного благополуччя, яке часто стає причиною діагностичних помилок, оскільки прояви подразнення очеревини в цей час зменшуються або зникають, живіт стає м'яким, артеріальний тиск і пульс нормалізуються. Тривалість цієї стадії становить 9-Ю год. Період прогресуючого, або бактеріального, перитоніту характеризується розвитком гнійного перитоніту, який викликається кишковою паличкою, стрептококами, що потрапляють з шлунка крізь перфоративний отвір. Клінічні симптоми в цей період відповідають типовій картині розлитого перитоніту.
Виразка шлунка може ускладнитися злоякісним переродженням. Запідозрюють його при зникненні або зміні характеру болю. Він стає постійним, тупим, його зв'язок з вживанням їжі відсутній. Втрачається апетит, з'являється відраза до м'ясної їжі, прогресує схуднення.
Лікування неускладненої виразкової хвороби консервативне. Лікування ускладнень є компетенцією хірурга. Перфорація виразки та шлунково-кишкова кровотеча є абсолютними показаннями до негайної госпіталізації в хірургічне відділення.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus