Вчені Університету штату Флорида в Таллахассі (США) з'ясували, що вплив нікотину на організм батька може вплинути на когнітивні здібності його дітей і онуків через епігенетичні фактори.
Чоловікам не варто курити
Відомо, що куріння майбутніх матерів є чинником, що підвищує ризик різних поведінкових розладів у кількох поколінь дітей, включаючи синдром дефіциту уваги і гіперактивності. Вплив нікотину та інших компонентів сигаретного диму на батьків надає схожу дію. У той же час до цих пір було складно відокремити генетичні та епігенетичні фактори (молекули, що включають і вимикають певні ділянки ДНК) від впливу навколишнього середовища, наприклад, вторинного куріння.
У новому дослідженні вчені піддали самців мишей, у яких відбувалося утворення сперматозоїдів, низьким дозам нікотину, розчиненого в питній воді. Потім гризунів схрестили з самками. У потомства були виявлені ознаки гіперактивності, дефіциту уваги і когнітивних порушень. Дитинчата самок з нового покоління також демонстрували значні порушення, хоча і менш виражені.
Вчені визначили, що в спермі самців спостерігалися епігенетичні зміни, що зачіпають в тому числі ген, який кодує дофаміновий рецептор D2. Ця молекула відіграє важливу роль в розвитку мозку і процесі навчання.