Порушення природних біологічних ритмів організму продовжує негативно впливати на здоров'я навіть через роки після початку нічних змін.
Результати дослідження, проведеного вченими з Уорікського університету (Великобританія) спільно з їхніми колегами з Франції, суперечать наявним уявленням про те, що організм людей, які регулярно працюють у нічну зміну, поступово звикає до «перевернутого» графіка життя і не страждає від неспання ночами.
Дослідники проаналізували дані про 140 співробітників однієї з французьких лікарень. 63 із них регулярно працювали в нічні зміни, а решта — в ранкові та денні. Всі учасники протягом тижня цілодобово носили на зап'ясті електронні пристрої, що дозволяли стежити за якістю сну та циркадними ритмами — внутрішнім біологічним годинником, який координує всі фізіологічні процеси в організмі.
Аналіз зібраної інформації показав, що якість сну учасників, що працювали ночами, в середньому приблизно вдвічі гірша, ніж у тих, хто працював зранку та вдень. Циркадні ритми було порушено майже у половини нічних працівників. Дослідники також встановили природні хронотипи кожного з учасників, тобто на який час доби припадає пік їхньої активності — ранковий (жайворонки) або вечірній (сови). Виявилося, що ритм життя людей, які працюють у нічні зміни, часто не збігаються з їхнім хронотипом, і їм доводиться спати в той час, коли вони повинні не спати, і працювати в той час, коли повинні спати.
При цьому, що особливо важливо, такі негативні наслідки для сну та циркадних ритмів спостерігалися і у тих співробітників, які працювали у нічні зміни вже довгі роки. Причому чим довше тривала робота ночами, тим сильнішими були порушення, що спростовує гіпотезу про адаптацію до нічної роботи, наголошують автори.
Як показують численні дослідження, хронічне порушення циркадних ритмів організму підвищує ризик онкологічних, серцево-судинних, обмінних та інфекційних захворювань.