Плевра - серозна оболонка, що покриває легені; за певних умов вона може запалюватися, і виникає плеврит. При цьому на плеврі з'являється наліт, або в плевральній порожнині (між двома листками плеври) накопичується рідина. Плеврит - вторинний процес. У дітей він зазвичай поєднується з іншими захворюваннями: пневмонією (запаленням легенів), ревматизмом, сепсисом (генералізований інфекційним процесом), туберкульозом, перикардитом (запаленням зовнішньої оболонки серця), онкологічними захворюваннями. У деяких випадках плеврит розвивається як ускладнення хвороби, а в деяких - є одним з її проявів. Виділяють два варіанти клінічної форми плевриту: сухий і ексудативний (або випітної). При сухому плевриті наліт на серозної оболонці утворюється з фібрину (білка крові), тому сухий плеврит називають фібринозним.
плеврит
Причини Плеврит у дітей може бути інфекційним і інфекційно-алергічним. Найбільш часто запалення плеври у дітей відзначається при пневмонії. Воно може протікати одночасно із запаленням легенів, а може розвиватися і після перенесеної пневмонії. Збудниками запального процесу в ранньому віці дитини найчастіше є стафілокок, але можуть викликати захворювання і пневмококи, стрептококи, а у дошкільнят і школярів - туберкульозна інфекція, віруси.
Характер запалення плеври залежить від віку дитини, виду збудника, реактивності і опірності організму і перенесених у минулому хвороб. Розвитку плевриту можуть сприяти такі фактори: -переохолодження чи перегрівання; -нераціональне харчування; - надмірне опромінення кварцом або сонячними променями; - часті інфекційні хвороби.
Ексудативний плеврит більш характерний для туберкульозного процесу (до 80%), ревматизму (близько 15%) або пухлин, але може розвинутися і при пневмонії. При туберкульозі він може приєднуватися через 3-4 міс. після інфікування.
Сухий плеврит зазвичай пов'язаний з туберкульозною інфекцією. При ексудативному плевриті в плевральної порожнини міститься рідина. Вона просочується з судинного русла внаслідок підвищеної проникності стінки судин, що виникає під дією збудника. Характер рідини, що зібралася в плевральній порожнині , в залежності від збудника і основного захворювання може бути різним: серозним - містить білки сироватки крові і лейкоцити в невеликій кількості; фібринозним - містить білок крові фібриноген; гнійним - містить велику кількість лейкоцитів; геморагічним - кров'яним.
Симптоми Розвиток плевриту проявляється різко з погіршенням стану дитини. Температура тіла підвищується. При гнійному процесі вона може бути постійно високою, супроводжується ознобом. Тільки у ослаблених маленьких діток температура може лише незначно підвищуватися. Виражені болі в грудях при диханні змушують малюка щадити сторону поразки: половина грудної клітини практично не бере участі в диханні, дитина намагається лежати на хворому боці. Глибокий вдих підсилює біль. Вислуховується шум запаленої плеври. З'являється або посилюється задишка: частота дихання може досягати 60-80 разів в 1 хвилину. Шкірні покриви набувають синюшного відтінку. Посилюється болісний хворобливий кашель. Відчуття браку повітря викликає неспокій дитини. Дитина відмовляється від їжі. При запаленні нижніх часток легенів можуть виникати виражені болі в животі.Пульс прискорений.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як батькам виховати справжнього чоловіка?
9 запитань, які допоможуть зрозуміти, що дитина думає про маму