Головне завдання лімфатичної системи - боротьба з хвороботворними вірусами, бактеріями і токсинами, які потрапляють в організм разом з повітрям, їжею і питвом. Вирішальну роль у цій боротьбі відіграють лімфатичні вузли, що містять велику кількість білих кров'яних тілець - лейкоцитів.
Саме лейкоцити протистоять хвороботворним агентам, які втручаються в організм. Якщо ж "ворогів" стає занадто багато, організм починає посилено виробляти лейкоцити, і лімфатичні вузли збільшуються в розмірах. Це один із симптомів захворювання.
Інфекційні захворювання горла і вуха, а також грип часто супроводжуються збільшенням шийних і підщелепних лімфовузлів. При хворобах зубів і ротової порожнини нерідко збільшуються нижньощелепні лімфатичні вузли.
У жінок збільшення лімфатичних вузлів в пахвовій западині може свідчити або про запальний процес, або про новоутворення в молочній залозі. Це новоутворення може бути злоякісним, тому в будь-якому випадку слід звернутися до лікаря і пройти при необхідності додаткові обстеження.
Збільшені лімфатичні вузли в паховій області вказують на можливість запальних процесах в статевих органах або в нижніх кінцівках. Вони можуть також свідчити про хвороби органів травлення.
Якщо ж збільшуються цілі групи лімфовузлів, що мають різну локалізацію, це може бути викликано цілим рядом захворювань: інфекційний мононуклеоз, артритом, червоний вовчак, туберкульоз, краснуху і т.д. Така небезпечна хвороба, як СНІД, також викликає збільшення лімфовузлів в різних частинах тіла.
Як бачите, причин, за якими можуть збільшитися лімфатичні вузли, більш ніж достатньо. Тому краще не ставитися до цього легковажно (мовляв, нічого страшного, скоро саме пройде), а звернутися за медичною консультацією. Тим більше, що при деяких небезпечних хворобах збільшення лімфовузлів - чи не єдиний симптом, що дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях.
Збільшення лімфовузлів при запаленні
Не завжди збільшення лімфовузлів є симптомом захворювання якогось органу. Лімфатичний вузол може сам запалитися, при цьому помітно збільшуючись в розмірах. Як правило, запалений вузол стає болючим, шкіра над ним червоніє, людина відчуває нездужання, слабкість, головний біль, підвищується температура. У цих випадках необхідне лікування антибіотиками, а іноді потрібно і допомогу хірурга. Займатися самолікуванням, використовуючи народні кошти, не варто, це може погіршити перебіг хвороби.