Шпора, або кажучи науковою мовою, остеофіт, являє собою наріст на поверхні п'яткової кістки, побачити який можна тільки за допомогою рентгена. Однак біль, яким часто супроводжується ця патологія, не дасть можливості забути про неї.
Остеофіт, відомий в народі як "п'яткова шпора", є патологією, яка за зовнішніми ознаками може бути зовсім непомітна сторонньому оку, але вона неодмінно позначиться на ході людини. Хоча шпори можуть з'являтися в області ліктя, коліна, стегна і плеча, їх локалізація на п'яті і біля великого пальця ноги - найбільш поширене явище.
Чи є шпора шипом?
Простонародна назва виникла від подібності кісткового новоутворення пташиної шпори. При обстеженні на пізній стадії захворювання рентген може дійсно показати якесь загострення, що бере початок від п'яти і має ухил у бік пальців. Воно може мати місце на нижній або задній п'ятковій кістці. Хоча шпору і називають шипом, на дотик вона абсолютно негостра, навіть м'яка. Це ущільнення, схоже на внутрішній мозоль, який можна намацати при пальпації.
Наріст утворюється поверх нормальної кістки у відповідь на старіння організму, надмірні фізичні навантаження на стопу або на зв'язки. Анатомічно розмір аномального виросту коливається в межах 3-12 мм. Фахівці впевнені, що сам кістковий наріст не викликає хворобливих відчуттів, але при зіткненні з м'якими тканинами і сухожиллями болі можуть бути нестерпними.
Що свідчить про початок дегенеративном процесі стопи
Ще кілька десятиліть тому шпора була ознакою старіння організму, коли вона виникала внаслідок затвердіння хрящів при остеоартриті і сприймалася медициною як спроба організму самовідновитися. Людей молодше 40 років це захворювання практично не турбувало. Однак сьогодні остеофіт часто має запальну природу і виникає через надмірну вагу, перевантаження сухожиль носінням тягарів, заняттями спортом, танцями, незручним взуттям. Все це викликає біль ще до того, як з'являться перші ознаки ущільнення.
Біль в області п'яти в кінці дня, після фізичних навантажень, постійного знаходження на ногах, може свідчити про те, що слід звернути увагу на дотримання режиму праці та відпочинку, а може підібрати зручне взуття. Якщо людина не реагує на такі сигнали, організм сам починає діяти, зміцнюючи сухожилля кальцієвими відкладеннями. Процес цей триває не один місяць і називається п'яткова шпора.
Фасція - це оболонка, що складається зі сполучної тканини, і покликана захищати зв'язки, сухожилля, м'язи, нерви від небажаних непорозумінь, граючи роль своєрідного амортизатора. Від стану фасцій залежить гнучкість, рухливість, витривалість суглобів. Оскільки плантарного (підошовна) фасція стикається безпосередньо з п'ятковим бугром і на її частку припадає половина ваги людини, що знаходиться у вертикальному положенні, не дивно, що при надмірних навантаженнях відбуваються її мікронадриви, і виникає запалення. Тому біль у п'яті може з'явитися ще до початку кісткового розростання - п'яткової шпори, яка виникає як компенсаторна реакція на запалення.