Як пояснює вчений, сьогодні програма скринінгу раку кишечника спрямована в першу чергу на виявлення поліпів - попередників пухлин. Оскільки деякі поліпи кровоточать, підставою для перевірки кишечника на їх наявність є виявлення слідів крові в калі.
Але у цього тесту є свої проблеми, каже професор Кріс Проберт. Зокрема, на його результати може впливати дієта людини, а крім того, в інтерпретації результатів можливі різні помилки.
Використання калу для виявлення раку в цьому плані більш ефективно, переконаний фахівець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Науковці винайшли додаток, які аналізує кашель"Хімічні речовини, що надходять з кишечника і виявляються в калі, можуть допомогти лікарям засікти ранні ознаки раку", - заявив експерт.
Наприклад, наявні дані дозволяють припустити, що виявлення в фекаліях певного штаму сальмонели допомагає запідозрити існування поліпів і виявити рак кишечника раніше, ніж з'явилася в стільці кров і подальша потім колоноскопія.
Самим професором Крісом Проберт і його командою були виявлені леткі органічні сполуки, які також можуть служити маркерами онкологічного процесу. За суть йдеться про запахи калових мас. Фахівці встановили, що молекули певних газів, які виявляються у людей з діагностованим раком кишечника, відрізняються від молекул, виявлених у людей без цієї хвороби, повідомив medicalxpress.com.
"Засоби, виділені нами гази надходять з різних місць організму. Деякі з них пов'язані з раціоном, але інші гази виникають в результаті хімічних реакцій, що відбуваються в кишечнику. Пацієнти в моїй клініці неодноразово повідомляли, що при погіршенні в самопочутті вони помічали зміни в тому, як пах їх кал", - розповів онколог.