Сечокам'яна хвороба - це багатофакторний стан. При цьому захворюванні велику роль відіграють обмінні і метаболічні порушення в організмі, в тому числі і супутні захворювання, такі як ожиріння, ендокринні захворювання та ін. Адже зайва вага веде до зміни обміну речовин, і в якому напрямку це буде відбуватися, досить складно передбачити. Однак доведено, що при ожирінні частота виникнення сечокам'яної хвороби зростає.
Крім того, додає професор, велике значення мають генетичні чинники. Головний винуватець - сечокислий діатез, коли в організмі накопичується занадто багато молочної кислоти. Ці процеси мають спадкову основу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Антибіотики утворюють камені у ниркахЛікування сечокам'яної хвороби має бути в першу чергу спрямована не на видалення або розчинення конкрементів, а на усунення причин їх появи. Наприклад, у випадку з уратних каменями необхідно не тільки призначати засоби для їх розчинення, а й прописувати ліки, які зменшують вироблення сечової кислоти.
Ще складніше йде справа з лікуванням каменів іншого походження - оксалатних, фосфатних, цистинових і ін. Такі камінці не піддаються розчиненню, їх можна або витягувати, або дробити.
Найпростіша, але дієва порада - пити більше води. Це зробить сечу менш концентрованої і запобіжить "злипання" солей. Що стосується харчування, то немає конкретних продуктів, які б викликали камені у всіх підряд. Однак є індивідуальна реакція організму - у одних вони можуть утворитися від надмірного вживання кальцію, у інших - від червоного вина.